Alergare montană: bronz mondial pentru zărneșteanca Iulia Găinariu

În această perioadă (30 iulie – 6 august), în Lombardia, în nordul Italiei, s-au desfășurat Campionatele Mondiale de alergare montană (ediția a 33-a) și de alergare montană pe distanțe lungi (ediția a 25-a). Astăzi, duminică, 6 august, echipa României a încheiat pe locul al 3-lea și, automat, a câștigat medalia de bronz, în formula Denisa Dragomir (locul 3 și încă un bronz la individual), Ingrid Mutter (locul 8), Iulia Găinariu (locul 29, foto a doua din dreapta) și Cristina Ghiță (abandon – șoc hipotermic).

Despre aventura italiană a Iuliei Găinariu (24 de ani pe 18 noiembrie a.c.), sportivă originară din Zărnești, dar care concurează pentru CSU Galați, vom mai povesti, în curând.

Tot la „Mondialele” de la Premana, în cursa masculină, un alt zărneștean, Viorel Pălici a încheiat pe locul 25.