
21.45 Comisarul regional pentru Protecţia Consumatorului, Sorin Susanu, prezent la faşa locului, ne-a informat că mâine va face o verificiare a modului în care s-au făcut lucrările de către firma de iluminat angajată de Primărie când s-a introdus iluminatul inteligent, pentru că stâlpii la bază prezentau foarte multe găuri, ceea ce le-a şubrezit rezintenţa şi pot prezenta un real pericol.
„În funcţie de cele constate, voi sesiza instituţiile abilitate cu toate informaţiile pe care le deţin”, ne-a declarat Sorin Susanu.
21.40 Purtătorul de cuvânt al RAT Braşov, Silviu Ştefan, spune că, din fericire, nu ar fi victime, din informaţiile pe care le deţine la acest moment, fiind în trafic către accident. El a precizat că mai multe echipaje ale regiei de transport sunt trimise pentru remedierea defecţiunilor.
Conducerea RAT a demarat o anchetă. Una dintre ipotezele luate în calcul este aceea că stâlpii ar fi fost agăţaţi de contactoarele troleibuzului. Traficul în zonă este oprit!
21.20 Accident spectaculos în zona uzinei Metrom, pe strada Carpaților. Potrivit unor martori oculari ar fi vorba și despre răniți. Un troleibuz este implicat în incident. Lumea vorbește despre faptul că ar fi circulat cu viteză și i-au sărit captatorii. Cert este că un stâlp este rupt, care a căzut peste un autoturism Skoda, aflat în trafic.
Un al doilea stâlp a căzut în zona staţiei de taxi, între două taxiuri, avariate uşor. La faţa locului a ajuns şi un echipaj tehnic de la RAT Braşov.
Deocamdată, nicio instituție nu a confirmat situația victimelor. Un cititor ne-a transmit o fotografie în care se vede un echipaj de Poliție la locul accidentului.
CLICK pe poze pentru a se mări!
CITEȘTE ȘI: FOTO VIDEO Accident cumplit azi-noapte pe strada Carpaților: trei persoane au decedat Accidentul parcă a fost tras la indigo. Pe Strada Carpați a mai avut loc un carnagiu în data de 10 octombrie 2010. La acea vreme, un șmecher cu maşină tunată, a omorât două tinere de 20 de ani, iar a treia a murit ulterior.