Volumul de lemn exploatat, în scădere anul trecut

Volumul de lemn exploatat, în scădere anul trecut

Operatorii economici atestaţi au exploatat anul trecut 18,348 milioane metri cubi de lemn, în scădere cu 5,6% (1,098 milioane metri cubi), faţă de anul 2021, conform datelor anunţate vineri de Institutul Naţional de Statistică.

De asemenea, volumul de lemn rotund exploatat a înregistrat o scădere cu 5,2% în 2022, faţă de 2021, totalizând 16,87 milioane metri cubi.

În volumul total de lemn rotund exploatat, ponderea cea mai mare o au speciile de foioase (62,6%), în timp ce speciile de răşinoase acoperă 37,4%.

Dintre speciile de foioase, lemnul de fag are ponderea cea mai mare, respectiv 32,5% din totalul lemnului rotund exploatat.

Potrivit datelor INS, în anul 2022 faţă de anul 2021, s-a înregistrat o scădere cu 5,2% a volumului de lemn rotund, cauzată în principal de faptul că speciile de răşinoase au scăzut cu 11,3%, având o pondere de 37,4% în volumul de lemn rotund exploatat, iar speciile de foioase au înregistrat împreună o scădere cu 1,1% şi o pondere de 62,6% în volumul de lemn rotund exploatat.

Principala destinaţie a lemnului rotund a fost reprezentată de buşteni, în proporţie de 45,5%, urmată de lemnul pentru foc în proporţie de 39,6%.

Sursa: agerpres.ro

Distribuie dacă îți place!

Anunţuri mică publicitate

De top în Brașov