După avocatul Ioan Adam, încă un profesor de la Facultatea de Drept din cadrul Universității Transilvania are probleme cu legea.
Este vorba despre preşedintele Uniunii Camerelor de Comerţ Bilaterale din România, avocatul Nasty Marian Vlădoiu, care are titlul de profesor universitar doctor, specialist în drept penal și îndrumător de proiecte pentru studenți.
Acesta este suspectat de evaziune fiscală, anchetatorii făcând percheziţii vineri dimineaţă la domiciliul acestuia, scrie Mediafax.
Poliţiştii au făcut vineri dimineaţă trei percheziţii în Bucureşti şi judeţul Ilfov, la o persoană bănuită de evaziune fiscală, a transmis Poliţia Capitalei într-un comunicat de presă.
Surse judiciare au declarat că persoana vizată de anchetatori este avocatul Nasty Vlădoiu Marian, preşedintele Camerei de Comerţ România-Ucraina şi al Uniunii Camerelor de Comerţ Bilaterale.
Acesta este suspectat că, în perioada 2011-2014, a omis în actele contabile să declare sumele reale pe care le câştiga, declarând venituri mult mai mici.
Anchetatorii estimează că prejudiciul adus bugetului de stat este de 144.000 de lei.
Ancheta este coordonată de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti.