
Poliţiştii de combaterea criminalităţii organizate şi procurorii D.I.I.C.O.T. din Braşov au stopat activitatea infracţională a mai multor persoane cercetate pentru trafic de droguri şi acte sexuale cu minori. Opt persoane au fost reţinute, iar șase dintre acestea au fost arestate preventiv.
Poliţiştii Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Braşov şi procurorii D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Braşov au desfăşurat, în perioada 30 noiembrie – 3 decembrie a.c., mai multe activităţi, în două dosare penale, pentru probarea activităţii infracţionale a mai multor persoane bănuite de comiterea infracţiunilor de trafic de droguri de risc şi de mare risc şi acte sexuale cu minori, în scopul producerii de materiale pornografice.
„În urma administrării probatoriului, 8 persoane au fost reţinute pentru săvârşirea infracţiunilor de trafic de droguri de risc, iar 2 persoane sunt cercetate pentru acte sexuale cu minori în scopul producerii de materiale pornografice. Faţă de 4 dintre acestea, magistraţii Tribunalului Braşov au dispus măsura arestării preventive pentru 30 de zile, iar pentru 2, Tribunalul pentru Minori şi Familie Braşov a dispus arestarea preventivă pe aceeaşi perioadă“, a declarat cms. șef Liviu Naghi, purtătorul de cuvânt al IJP Brașov.
Oamenii legii spun că, începând cu luna decembrie 2013, doi dintre cei bănuiţi ar fi întreţinut relaţii sexuale cu o minoră, realizând materiale cu caracter pornografic. De asemenea, unul dintre aceştia, împreună cu un alt bărbat, ar fi comercializat droguri, pe raza municipiului Braşov.
Totodată, cel în cauză este bănuit că, după ce în prealabil ar fi procurat droguri de risc şi de mare risc, ar fi organizat petreceri la domicilul său, ocazie cu care le-ar fi oferit spre consum mai multor persoane, inclusiv minorei. În ceea ce priveşte cea de-a doua cauză, din cercetări, a reieşit că, în perioada octombrie – decembrie 2014, şase persoane ar fi comercializat droguri de risc, pe raza municipiului Braşov.
„În urma percheziţiei efectuate la domiciliul unuia dintre cei în cauză, au fost descoperite 69 de plante mature, cu aspect similar plantei de cannabis, 7 asemenea plante întregi, puse la uscat, 92 de răsaduri similare celor de cannabis, precum şi aproximativ 200 de grame de cannabis. De asemenea, într-una dintre încăperile aceluiaşi imobil a fost depistat aproximativ 1 kg. de cannabis“, a mai precizat Naghi.
La activităţi au participat luptători de la Serviciul pentru Acţiuni Speciale din cadrul I.P.J. Braşov. Acţiunea a beneficiat de suportul de specialitate al Direcţiei Operaţiuni Speciale din cadrul I.G.P.R. şi al Serviciului Român de Informaţii.