blog-logo

COVID-19. Braşovul, al 3-lea județ la numărul de noi infectări, în ultimele 24 de ore!

COVID-19. Braşovul, al 3-lea județ la numărul de noi infectări, în ultimele 24 de ore!

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 4.247 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 2.944 mai puțin decât în ziua anterioară. 479 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba51.3121049,60
2.Arad65.2558310,22
3.Argeș71.9101388,20
4.Bacău59.003322,95
5.Bihor78.291606,23
6.Bistrița-Năsăud28.711253,50
7.Botoșani34.663253,24
8.Brașov102.3612389,50
9.Brăila30.075575,64
10.Buzău38.588787,59
11.Caraș-Severin28.381577,43
12.Călărași24.606235,63
13.Cluj147.26142114,31
14.Constanța109.91017910,28
15.Covasna18.654574,38
16.Dâmbovița49.952585,34
17.Dolj67.9862068,54
18.Galați60.5372345,38
19.Giurgiu27.174657,14
20.Gorj21.104233,55
21.Harghita20.93692,00
22.Hunedoara54.2471238,27
23.Ialomița26.160196,16
24.Iași105.0231276,25
25.Ilfov112.52225516,69
26.Maramureș48.554333,18
27.Mehedinți20.778195,22
28.Mureș59.764557,73
29.Neamț44.445272,47
30.Olt36.8381377,46
31.Prahova93.2251569,94
32.Satu Mare31.412392,81
33.Sălaj25.630254,41
34.Sibiu72.98014113,46
35.Suceava56.603141,81
36.Teleorman32.214356,08
37.Timiș141.07922912,31
38.Tulcea20.032243,31
39.Vaslui35.052433,12
40.Vâlcea39.2321136,87
41.Vrancea25.264273,64
42.Mun. București504.112146023,40
43.Din străinătate**4.0701 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    2.821*-1.027 
 TOTAL2.728.7274.247 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 27 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.728.727 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 109.245 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

2.471.902 pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 357 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA14
2ARAD10
3ARGEŞ4
4BACĂU7
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRAŞOV10
9BRĂILA0
10BUZĂU13
11CARAŞ-SEVERIN2
12CĂLĂRAŞI1
13CLUJ10
14CONSTANŢA18
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA5
17DOLJ11
18GALAŢI10
19GIURGIU8
20GORJ3
21HARGHITA6
22HUNEDOARA6
23IALOMIŢA3
24IAŞI11
25ILFOV12
26MARAMUREŞ3
27MEHEDINŢI2
28        MUREŞ12
29NEAMŢ5
30OLT10
31PRAHOVA7
32SATU MARE3
33SĂLAJ0
34SIBIU9
35SUCEAVA3
36TELEORMAN11
37TIMIŞ19
38TULCEA2
39VASLUI0
40VÂLCEA2
41VRANCEA2
42MUNICIPIUL BUCUREŞTI99
 TOTAL357

Până astăzi, 63.353 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 26.02.2022 (10:00) – 27.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 59 de decese (35 bărbați și 24 femei), dintre care 3 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Brăila, Călărași, Caraș-Severin, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 59 de decese, 3 au fost înregistrate la categoria de de vârstă 50-59 de ani, 11 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 22 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 23 la categoria de vârstă peste 80 de ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Din totalul de 59 de pacienți decedați, 53 au fost nevaccinați și 6  vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 70-79 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Au fost raportate 3 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județul Brăila, în luna octombrie 2021.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 7.111, cu 44 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 946 de persoane, cu 30 mai puțin decât în ziua anterioară. Dintre cei 946 de pacienți internați la ATI, 827 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 389 sunt minori, 382 fiind internați în secții, cu 31 mai mult decât în ziua anterioară și 7 la ATI, similar cu ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.418.083 de teste RT-PCR și 8.596.105 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 10.476 de teste RT-PCR (4.972 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.504 la cerere) și 16.589 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 122.068 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 7.794 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 94.290 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 14 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.755 apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 26 februarie, 678 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 133.200 lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.  

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.895 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 209 în Marea Britanie, 138 în Franța, 3.127 în Germania,  99 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  12 în SUA, 11 în Suedia,  151 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 8 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 51 în Cipru, 8 în India, 8 în Ucraina, 14 în Emiratele Arabe Unite, 18 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 4 în Serbia, 14 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia, 2 în Georgia, 2 în Turkmenistan, 2 în Costa Rica și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit, Nigeria și Mexic. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 17 februarie 2022– 24 februarie 2022, au fost raportate 107.414.749 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit18.605.752    (+257.723) 160.581   (+976)
Franţa    22.468.239    (+590.684) 137.489  (+1910)
Spania10.903.662    (+169.717)   98.513  (+1807)
Italia12.603.758    (+338.415) 153.764  (+1802)
Germania14.186.642  (+1.152.208)            122.134  (+1414)
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 24 FEBRUARIE 2022  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
424.971.978 (+13.418.838)5.898.291 (+68.935)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 17 februarie 2022– 24 februarie 2022.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Dacă apreciezi știrea, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like!

Distribuie dacă îți place!

Leave a Reply

Your email address will not be published.