blog-logo

318 cazuri noi de COVID-19, la Brașov

318 cazuri noi de COVID-19, la Brașov

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate  10.749 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 728 mai puțin decât în ziua anterioară. 1.256 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba50.90424412,39
2.Arad64.81328313,68
3.Argeș71.44528610,91
4.Bacău58.7291293,89
5.Bihor77.9521578,56
6.Bistrița-Năsăud28.559864,65
7.Botoșani34.524644,47
8.Brașov101.57531812,58
9.Brăila29.8701576,94
10.Buzău38.2192119,82
11.Caraș-Severin28.1091399,27
12.Călărași24.4591017,26
13.Cluj145.74382317,27
14.Constanța109.08740713,34
15.Covasna18.491755,79
16.Dâmbovița49.7371767,09
17.Dolj67.22932910,48
18.Galați60.0722127,02
19.Giurgiu26.9041748,66
20.Gorj21.001694,65
21.Harghita20.860302,98
22.Hunedoara53.88819710,64
23.Ialomița25.9751348,06
24.Iași104.3785438,09
25.Ilfov111.44857620,09
26.Maramureș48.397474,65
27.Mehedinți20.670716,71
28.Mureș59.3232439,73
29.Neamț44.3221043,50
30.Olt36.4141669,81
31.Prahova92.50039812,64
32.Satu Mare31.293693,96
33.Sălaj25.503465,94
34.Sibiu72.26296217,70
35.Suceava56.468842,50
36.Teleorman31.9561907,24
37.Timiș139.99454715,76
38.Tulcea19.957554,96
39.Vaslui34.8591113,95
40.Vâlcea38.8741609,21
41.Vrancea25.118724,74
42.Mun. București497.822350728,12
43.Din străinătate**4.06115 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    4.551*-2018 
 TOTAL2.708.31510.749 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Alte articole:   Peste 280 de cazuri de Covid-19, în ultimele 24 de ore, în județul Brașov

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 24 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.708.315 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 106.914 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

2.400.333 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 699 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA27
2ARAD29
3ARGEŞ17
4BACĂU13
5BIHOR7
6BISTRIŢA-NĂSĂUD
7BOTOŞANI2
8BRAŞOV13
9BRĂILA4
10BUZĂU16
11CARAŞ-SEVERIN12
12CĂLĂRAŞI8
13CLUJ17
14CONSTANŢA31
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA4
17DOLJ26
18GALAŢI13
19GIURGIU13
20GORJ10
21HARGHITA5
22HUNEDOARA13
23IALOMIŢA5
24IAŞI38
25ILFOV27
26MARAMUREŞ3
27MEHEDINŢI3
28        MUREŞ12
29NEAMŢ5
30OLT17
31PRAHOVA33
32SATU MARE5
33SĂLAJ1
34SIBIU7
35SUCEAVA9
36TELEORMAN23
37TIMIŞ29
38TULCEA
39VASLUI3
40VÂLCEA12
41VRANCEA3
42MUNICIPIUL BUCUREŞTI181
 TOTAL699

Până astăzi, 63.073 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 23.02.2022 (10:00) – 24.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 115 decese (59 bărbați și 56 femei), dintre care 10 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor,  Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna,  Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara,  Iași, Ilfov, Mehedinți, Mureș,  Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Sibiu, Teleorman, Timiș, Vaslui și Municipiul București.

Alte articole:   Peste 280 de cazuri de Covid-19, în ultimele 24 de ore, în județul Brașov

Dintre cele 115 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de de vârstă 40-49 de ani, 2 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 17 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 42 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 52 la categoria de vârstă peste 80 de ani.

112 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

Din totalul de 115 pacienți decedați, 99 au fost nevaccinați și 16  vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 60-69 ani și peste 80 ani. 15 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar un pacient decedat nu prezenta comorbidități.

Au fost raportate 10 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Argeș, Arad, Brăila și Buzău, 1 în luna noiembrie 2021, 1 în luna decembrie 2021, 4 în luna ianuarie 2022 și 4 în luna februarie 2022.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 8.040, cu 357 mai puțin decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 1.002 persoane, cu 28 mai puțin decât în ziua anterioară. Dintre cei 1.002 pacienți internați la ATI, 873 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 450 sunt minori, 443 fiind internați în secții, cu 16 mai puțin decât în ziua anterioară și 7 la ATI, similar cu ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.374.451 teste RT-PCR și 8.508.735 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 18.247 de teste RT-PCR (10.295 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.952 la cerere) și 39.170 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 142.750 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 7.631 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 74.487 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află o persoană.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.646 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 219 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Alte articole:   Peste 280 de cazuri de Covid-19, în ultimele 24 de ore, în județul Brașov

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 23 februarie, 694 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 152.000 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.  

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.895 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 209 în Marea Britanie, 138 în Franța, 3.127 în Germania,  99 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  12 în SUA, 11 în Suedia,  151 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 8 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 51 în Cipru, 8 în India, 8 în Ucraina, 14 în Emiratele Arabe Unite, 18 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 4 în Serbia, 14 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia, 2 în Georgia, 2 în Turkmenistan, 2 în Costa Rica și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit, Nigeria și Mexic. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 10 februarie 2022– 17 februarie 2022, au fost raportate 103.295.893 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit18.348.029    (+544.704) 159.605  (+1287)
Franţa    21.877.555    (+837.916) 135.579  (+1965)
Spania10.734.945    (+239.661)   96.706  (+1663)
Italia12.265.343    (+417.907) 151.962  (+2066)
Germania13.034.434  (+1.266.306)            120.720  (+1270)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 17 FEBRUARIE 2022  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
411.553.140 (+17.069.183)5.829.356 (+75.557)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 10 februarie 2022– 17 februarie 2022.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Distribuie dacă îți place!

Leave a Reply

Your email address will not be published.