blog-logo

26 de cazuri noi de infectare cu SARS-COV-2, în ultimele 24 de ore, în județul Braşov!

26 de cazuri noi de infectare cu SARS-COV-2, în ultimele 24 de ore, în județul Braşov!

Până astăzi, 2 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.811.300 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 11.370 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.740.169 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 958 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19).

Nu au fost înregistrate cazuri de pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba34.294200,50
2.Arad42.949431,16
3.Argeș46.71300,40
4.Bacău41.573220,34
5.Bihor51.159320,84
6.Bistrița-Năsăud19.59990,31
7.Botoșani22.941140,23
8.Brașov67.674260,63
9.Brăila23.15140,36
10.Buzău24.54640,34
11.Caraș-Severin19.36380,54
12.Călărași17.82300,17
13.Cluj89.871780,93
14.Constanța69.625230,50
15.Covasna13.32800,42
16.Dâmbovița36.714160,39
17.Dolj45.523200,31
18.Galați44.436190,32
19.Giurgiu20.01140,31
20.Gorj15.32330,16
21.Harghita14.25820,37
22.Hunedoara36.38680,73
23.Ialomița19.58680,29
24.Iași72.239600,29
25.Ilfov77.388450,72
26.Maramureș31.656210,50
27.Mehedinți15.83710,18
28.Mureș40.37790,47
29.Neamț31.599220,41
30.Olt26.339100,23
31.Prahova63.934230,40
32.Satu Mare21.054240,40
33.Sălaj17.93980,33
34.Sibiu43.600430,56
35.Suceava38.589440,36
36.Teleorman25.10300,25
37.Timiș88.321610,81
38.Tulcea13.95350,28
39.Vaslui26.94370,18
40.Vâlcea26.869100,40
41.Vrancea17.983120,22
42.Mun. București310.2442800,79
43.Din străinătate**2.37014 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    2.117*-104 
 TOTAL        1.811.300958 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 117 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD4
3ARGEŞ0
4BACĂU6
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI3
8BRĂILA0
9BRAŞOV1
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ15
14CONSTANŢA6
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ3
18GALAŢI2
19GIURGIU1
20GORJ0
21HARGHITA1
22HUNEDOARA2
23IALOMIŢA1
24IAŞI6
25ILFOV5
26MARAMUREŞ3
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI24
29MUREŞ3
30NEAMŢ2
31OLT0
32PRAHOVA3
33SĂLAJ1
34SATU MARE0
35SIBIU7
36SUCEAVA4
37TELEORMAN0
38TIMIŞ3
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI1
42VRANCEA2
 Total117

Până astăzi, 58.796 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 01.01.2022 (10:00) – 02.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 17 decese (11 bărbați și 6 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bihor,  Brașov, Caraș-Severin, Dolj, Harghita, Ilfov, Mehedinți, Prahova, Satu Mare, Timiș și Vaslui.

Dintre cele 17 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 1 la categoria de vârstă 50-59 ani, 1 la categoria de vârstă 60-69 ani, 7 la categoria de vârstă 70-79 ani și 6 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

Dintre cei 17 pacienți decedați, 13 erau erau nevaccinați și 4 vaccinați. Cei 4 pacienți vaccinați care au decedat aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40-49 de ani și peste 80 de ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.355. Dintre acestea, 401 sunt internate la ATI. Dintre cei 401 pacienți internați la ATI, 32 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 55 sunt minori, 47 fiind internați în secții și 8 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.066.803 teste RT-PCR și 6.062.282 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 4.120 de teste RT-PCR (1.710 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.410 la cerere) și 12.093 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 9.488 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.485 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 71.374 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 63 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.232 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 1 ianuarie, 314 sancțiuni contravenționale, în valoare de 192.900 lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

 În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.831 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 206 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  11 în SUA, 9 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 39 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 16 decembrie 2021– 23 decembrie 2021, au fost raportate 52.258.564 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit10.819.515        – 146.439       –
Franţa      8.713.756  (+313.910) 121.946  (+963)
Spania  5.585.054  (+191.786)  88.887   (+268)
Italia  5.436.143  (+154.067) 135.931  (+753)
Germania  6.878.709  (+208.302)            109.324 (+2122)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 23 DECEMBRIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
      270.327.277     ( – )5.316.017    ( – )

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 16 decembrie 2021– 23 decembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Dacă apreciezi știrea, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like!

Distribuie dacă îți place!

Leave a Reply

Your email address will not be published.