blog-logo

58 de cazuri noi de infectare cu SARS-COV-2 în județul Braşov şi o incidență de 0,5 la mie!

58 de cazuri noi de infectare cu SARS-COV-2 în județul Braşov şi o incidență de 0,5 la mie!

Până astăzi, 30 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.807.223 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 11.212 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.737.543 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 1.497 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 191 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba34.235280,50
2.Arad42.801501,12
3.Argeș46.668300,38
4.Bacău41.473610,25
5.Bihor51.019700,73
6.Bistrița-Năsăud19.545130,25
7.Botoșani22.884100,23
8.Brașov67.532580,50
9.Brăila23.120150,36
10.Buzău24.510110,35
11.Caraș-Severin19.330180,57
12.Călărași17.80790,16
13.Cluj89.539700,79
14.Constanța69.484500,40
15.Covasna13.310230,48
16.Dâmbovița36.653120,34
17.Dolj45.472290,32
18.Galați44.352250,28
19.Giurgiu19.995120,27
20.Gorj15.30890,15
21.Harghita14.222130,27
22.Hunedoara36.294500,63
23.Ialomița19.55460,26
24.Iași72.037480,26
25.Ilfov77.218110,55
26.Maramureș31.589400,45
27.Mehedinți15.83030,16
28.Mureș40.307480,40
29.Neamț31.526380,38
30.Olt26.314230,21
31.Prahova63.811360,36
32.Satu Mare20.984160,35
33.Sălaj17.89480,28
34.Sibiu43.509620,49
35.Suceava38.399640,25
36.Teleorman25.091120,28
37.Timiș88.139860,67
38.Tulcea13.931100,26
39.Vaslui26.919140,17
40.Vâlcea26.826140,37
41.Vrancea17.952110,21
42.Mun. București309.6202480,63
43.Din străinătate**2.30223 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    1.918*10 
 TOTAL        1.807.2231.497 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 186 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA8
2ARAD10
3ARGEŞ2
4BACĂU5
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI1
8BRĂILA0
9BRAŞOV7
10BUZĂU14
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN5
13CLUJ8
14CONSTANŢA6
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ4
18GALAŢI1
19GIURGIU1
20GORJ0
21HARGHITA1
22HUNEDOARA9
23IALOMIŢA2
24IAŞI5
25ILFOV4
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI28
29MUREŞ5
30NEAMŢ7
31OLT5
32PRAHOVA3
33SĂLAJ1
34SATU MARE1
35SIBIU3
36SUCEAVA4
37TELEORMAN6
38TIMIŞ8
39TULCEA5
40VÂLCEA3
41VASLUI0
42VRANCEA2
 Total186

Până astăzi, 58.714 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.12.2021 (10:00) – 30.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 37 de decese (16 bărbați și 21 femei), dintre care unul anterior intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Brăila, Brașov, Botoșani, Buzău, Caraș-Severin, Dâmbovița, Galați, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Suceava, Teleorman și Timiș.

Dintre cele 37 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 50-59 ani, 10 la categoria de vârstă 60-69 ani, 17 la categoria de vârstă 70-79 ani și 8 la categoria de vârstă peste 80 ani.

35 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

A fost raportat un deces anterior intervalului de referință, înregistrat în luna noiembrie 2021, în județul Arad.

Dintre cei 37 de pacienți decedați, 31 erau erau nevaccinați și 6 vaccinați. Cei 6 pacienți vaccinați care au decedat aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 60-69 de ani și peste 80 de ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.365. Dintre acestea, 402 sunt internate la ATI. Dintre cei 402 pacienți internați la ATI, 34 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 55 sunt minori, 48 fiind internați în secții și 7 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.042.986 de teste RT-PCR și 6.008.769 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 10.848 de teste RT-PCR (4.841 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.007 la cerere) și 28.609 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 8.068 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.540 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 87.176 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 58 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.163 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 350 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 29 decembrie, 972 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 524.690 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

 În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.831 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 206 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  11 în SUA, 9 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 39 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 16 decembrie 2021– 23 decembrie 2021, au fost raportate 52.258.564 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit10.819.515        – 146.439       –
Franţa      8.713.756  (+313.910) 121.946  (+963)
Spania  5.585.054  (+191.786)  88.887   (+268)
Italia  5.436.143  (+154.067) 135.931  (+753)
Germania  6.878.709  (+208.302)            109.324 (+2122)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 23 DECEMBRIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
      270.327.277     ( – )5.316.017    ( – )

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 16 decembrie 2021– 23 decembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like!

Distribuie dacă îți place!

Leave a Reply

Your email address will not be published.