blog-logo

publicitate

46 de noi infectări cu SARS-COV-2, în ultimele 24 de, în județul Braşov!

46 de noi infectări cu SARS-COV-2, în ultimele 24 de, în județul Braşov!

Până astăzi, 16 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.796.230 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.696 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.721.785 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 812 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 22 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba34.011140,92
2.Arad42.102641,77
3.Argeș46.216200,57
4.Bacău41.199230,38
5.Bihor50.483341,11
6.Bistrița-Năsăud19.38860,36
7.Botoșani22.676110,35
8.Brașov66.743461,11
9.Brăila22.816640,51
10.Buzău24.252130,57
11.Caraș-Severin19.075161,02
12.Călărași17.756110,29
13.Cluj88.403461,22
14.Constanța69.102240,74
15.Covasna13.124190,61
16.Dâmbovița36.453100,58
17.Dolj45.153250,39
18.Galați44.063260,36
19.Giurgiu19.87950,38
20.Gorj15.23030,23
21.Harghita14.05890,48
22.Hunedoara35.970230,79
23.Ialomița19.45860,38
24.Iași71.619360,44
25.Ilfov75.48660,77
26.Maramureș31.306290,64
27.Mehedinți15.78140,34
28.Mureș39.890160,93
29.Neamț31.143310,43
30.Olt26.084110,42
31.Prahova63.223350,52
32.Satu Mare20.783130,54
33.Sălaj17.804100,56
34.Sibiu43.086101,22
35.Suceava37.957140,29
36.Teleorman24.996130,47
37.Timiș87.501201,29
38.Tulcea13.855440,39
39.Vaslui26.814300,25
40.Vâlcea26.661190,50
41.Vrancea17.805100,24
42.Mun. București304.8911570,77
43.Din străinătate**2.08114 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    9.854*-228 
 TOTAL1.796.230812 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 207 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA6
2ARAD24
3ARGEŞ4
4BACĂU2
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI1
8BRĂILA0
9BRAŞOV10
10BUZĂU22
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN3
13CLUJ10
14CONSTANŢA11
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ2
18GALAŢI8
19GIURGIU1
20GORJ0
21HARGHITA2
22HUNEDOARA5
23IALOMIŢA3
24IAŞI8
25ILFOV1
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI12
29MUREŞ3
30NEAMŢ21
31OLT10
32PRAHOVA3
33SĂLAJ0
34SATU MARE1
35SIBIU5
36SUCEAVA5
37TELEORMAN6
38TIMIŞ6
39TULCEA0
40VÂLCEA3
41VASLUI0
42VRANCEA3
 Total   207

Până astăzi, 58.019 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 15.12.2021 (10:00) – 16.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 84 de decese, dintre care 19 anterioare intervalului de referință, (39 bărbați și 45 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Buzău, Brașov, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dolj, Galați, Giurgiu, Harghita, Ialomița, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Sibiu, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 84 de decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 la categoria de vârstă 50-59 ani, 25 la categoria de vârstă 60-69 ani, 28 la categoria de vârstă 70-79 ani și 23 la categoria de vârstă peste 80 ani.

78 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 19 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Argeș, Bacău, Brașov, Covasna, Giurgiu, Ialomița, Neamț, Vaslui, înregistrate în lunile octombrie și noiembrie. În intervalul de referință au fost raportate 65 de decese.

 Din totalul de 84 de pacienți decedați, 72 erau nevaccinați și 12 vaccinați. Cei 12 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 60-69 ani și peste 80 de ani. 11 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.482. Dintre acestea, 600 sunt internate la ATI. Dintre cei 600 de pacienți internați la ATI, 53 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 75 sunt minori, 71 fiind internați în secții și 4 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.901.832 de teste RT-PCR și 5.667.859 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 12.754 de teste RT-PCR (6.481 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.273 la cerere) și 30.893 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 12.542 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 3.741 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 71.394 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 37 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.091 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.158 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 15 decembrie, 894 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 181.200 lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

 În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.815 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.947 în Spania, 202 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 11 în SUA, 9 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 31 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 200 de cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 2 decembrie 2021– 9 decembrie 2021, au fost raportate 49.070.934 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit10.464.989         (-) 145.605  (+830)
Franţa      8.048.931 (+323.817) 120.032  (+805)
Spania  5.246.766   (+72.046)  88.237   (+157)
Italia  5.152.264  (+108.644) 134.472  (+541)
Germania  6.362.232  (+385.024)            104.512 (+2334)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 9 DECEMBRIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
266.018.810  (+4.206.488)5.265.092  (+55.133)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 2 decembrie 2021– 9 decembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like!

Distribuie dacă îți place!

Leave a Reply

Your email address will not be published.