blog-logo

171 de cazuri noi de COVID-19, la Brașov

171 de cazuri noi de COVID-19, la Brașov

Până astăzi, 18 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.755.179 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 9.919 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.613.583 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 3.076 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 50 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba33077725,15
2.Arad400411106,32
3.Argeș450201044,09
4.Bacău40384892,60
5.Bihor486111256,30
6.Bistrița-Năsăud19054232,11
7.Botoșani22202381,76
8.Brașov646491715,66
9.Brăila22157314,20
10.Buzău23548804,25
11.Caraș-Severin18339593,50
12.Călărași17417192,52
13.Cluj858251685,98
14.Constanța67464413,88
15.Covasna12435503,54
16.Dâmbovița35597633,94
17.Dolj44352492,31
18.Galați43179672,77
19.Giurgiu19176432,66
20.Gorj14967252,20
21.Harghita13659382,86
22.Hunedoara349091054,91
23.Ialomița19071533,81
24.Iași70329982,98
25.Ilfov740731125,40
26.Maramureș30474592,31
27.Mehedinți15494262,59
28.Mureș383911054,90
29.Neamț30476542,47
30.Olt25552402,92
31.Prahova620261194,17
32.Satu Mare20222312,29
33.Sălaj17440243,80
34.Sibiu416421075,22
35.Suceava37399341,52
36.Teleorman24450403,65
37.Timiș851401474,99
38.Tulcea13541363,51
39.Vaslui26408301,97
40.Vâlcea26148483,24
41.Vrancea17457212,32
42.Mun. București2990073804,76
43.Din străinătate**18874 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    12490*-62 
 TOTAL1.755.1793.076 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Alte articole:   OMS: Nu este nevoie urgentă de vaccinare în masă contra variolei maimuței

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 676 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA18
2ARAD42
3ARGEŞ32
4BACĂU14
5BIHOR4
6BISTRIŢA-NĂSĂUD
7BOTOŞANI10
8BRĂILA2
9BRAŞOV14
10BUZĂU28
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN9
13CLUJ11
14CONSTANŢA14
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA4
17DOLJ25
18GALAŢI9
19GIURGIU8
20GORJ10
21HARGHITA12
22HUNEDOARA12
23IALOMIŢA4
24IAŞI17
25ILFOV26
26MARAMUREŞ9
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI104
29MUREŞ33
30NEAMŢ16
31OLT24
32PRAHOVA30
33SĂLAJ13
34SATU MARE7
35SIBIU7
36SUCEAVA18
37TELEORMAN27
38TIMIŞ31
39TULCEA11
40VÂLCEA4
41VASLUI5
42VRANCEA2
 Total    676

Până astăzi, 54.343 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 17.11.2021 (10:00) – 18.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 332 de decese (165 bărbați și 167 femei), din care 76 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Alte articole:   OMS: Nu este nevoie urgentă de vaccinare în masă contra variolei maimuței

Dintre cele 332 de decese, 11 au fost înregistrate la categoria de vârstă   40-49 ani, 33 la categoria de vârstă 50-59 ani, 87 la categoria de vârstă 60-69 ani, 119 la categoria de vârstă 70-79 ani și 82 la categoria de vârstă peste 80 ani.

294 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 20 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 10 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 76 de decese anterioare intervalului de referință, survenite  în județele Argeș, Bihor, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Mureș Vaslui și Municipiul București, 1 în septembrie 2021, 68 în octombrie 2021 și 7 în noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 256 de decese.

Din totalul de 332 de pacienți decedați, 311 erau nevaccinați și 21 vaccinați. Cei 21 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 de ani. 19 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 2 pacienți nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.599. Dintre acestea, 1.632 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 178 sunt minori, 164 fiind internați în secții și 14 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.587.297 teste RT-PCR și 5.015.191 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.968 de teste RT-PCR (8.018 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.950 la cerere) și 30.768 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 66.093 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.957 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 60.200 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 72 de persoane.

Alte articole:   OMS: Nu este nevoie urgentă de vaccinare în masă contra variolei maimuței

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.284 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 301 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 17 noiembrie, 2.498 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 484.550 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

 În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.798 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.553 în Italia, 16.947 în Spania, 199 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 11 în SUA, 8 în Suedia,  145 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 28 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 10 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 7 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 197 de cetățeni români aflați în străinătate, 38 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria și unul în Turcia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 4 noiembrie 2021 – 11 noiembrie 2021, au fost raportate 42.063.569 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI  CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit9.301.909  (+215.610)141.805  (+1173)
Franţa    7.244.040    (+63.208)118.056    (+254)
Spania5.038.517    (+19.262)  87.617    (+155)
Italia4.826.738    (+43.936)132.551    (+327)
Germania4.894.250  (+221.882)             97.198   (+1006)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 11 NOIEMBRIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 250.479.292  (+3.224.859) 5.070.376  (+62.836)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 4 noiembrie 2021 – 11 noiembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Distribuie dacă îți place!

Leave a Reply

Your email address will not be published.