blog-logo

Nouă cazuri noi de COVID-19, la Brașov

Nouă cazuri noi de COVID-19, la Brașov

Până astăzi, 26 august, pe teritoriul României au fost confirmate 1.093.924 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.053.091 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 953 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21375130,1
2.Arad23882170,21
3.Argeș27669100,19
4.Bacău26463310,25
5.Bihor29417120,1
6.Bistrița-Năsăud12166170,5
7.Botoșani1427590,08
8.Brașov4392390,22
9.Brăila1339550,14
10.Buzău1268280,11
11.Caraș-Severin11613100,25
12.Călărași10331130,48
13.Cluj58352470,48
14.Constanța43537340,36
15.Covasna857710,06
16.Dâmbovița22718140,24
17.Dolj26992380,19
18.Galați27924250,23
19.Giurgiu1114090,21
20.Gorj928150,1
21.Harghita834240,07
22.Hunedoara2310980,25
23.Ialomița1090560,23
24.Iași42888270,19
25.Ilfov45827260,79
26.Maramureș20598110,16
27.Mehedinți839260,06
28.Mureș24106130,11
29.Neamț19254250,28
30.Olt14744120,14
31.Prahova35853260,25
32.Satu Mare13225110,25
33.Sălaj1098630,07
34.Sibiu26731180,26
35.Suceava24634170,31
36.Teleorman13909140,31
37.Timiș54982460,36
38.Tulcea851680,14
39.Vaslui16135130,14
40.Vâlcea1655060,15
41.Vrancea10788120,16
42.Mun. București1862301690,6
43.Cazuri noi nealocate pe județe    1508*145 
 TOTAL1.093.924953 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 143 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA5
2ARAD4
3ARGEŞ3
4BACĂU3
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI1
8BRĂILA1
9BRAŞOV1
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ9
14CONSTANŢA5
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA5
17DOLJ17
18GALAŢI2
19GIURGIU0
20GORJ1
21HARGHITA0
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA2
24IAŞI3
25ILFOV9
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI28
29MUREŞ0
30NEAMŢ2
31OLT0
32PRAHOVA5
33SĂLAJ1
34SATU MARE3
35SIBIU4
36SUCEAVA8
37TELEORMAN2
38TIMIŞ5
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
 Total143

Până astăzi, 34.471 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 25.08.2021 (10:00) – 26.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 18 decese (9 bărbați și 9 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bihor, Brăila, Botoșani, Cluj, Caraș-Severin, Galați, Giurgiu, Mureș, Neamț, Sibiu, Sălaj, Prahova și Municipiul București.

1 dintre aceste decese este anterior intervalului mai sus menționat și a fost introdus în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate. Decesul s-a produs în luna iulie 2021, în Municipiul București.

Dintre cele 18 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 1 la categoria 40-49 ani, 5 la categoria de vârstă 60-69 ani, 6 la categoria de vârstă 70-79 ani și 5 la categoria de vârstă peste 80 ani.

17 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.658. Dintre acestea, 228 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.026.060 de teste RT-PCR și 2.292.234 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 14.174 de teste RT-PCR (5.908 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.266 la cerere) și 21.417 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 5.020 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 1.703 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 58.480 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 63 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 806 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 533 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 25 august, 465 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 197.452 de lei. De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, ieri a fost întocmit un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.574 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 198 în Marea Britanie, 129 în Franța, 3.124 în Germania,  95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  143 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 21 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 2 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Polonia și Kuweit. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 193 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 12 august 2021 – 19 august 2021, au fost raportate 35.848.469 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.    

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Franţa    6.471.035  (+165.877)112.702  (+452)
Regatul Unit6.267.437  (+173.194)130.953  (+597)
Spania4.719.266  (+91.496)  82.595  (+470)
Italia4.440.669   (+44.252)128.432  (+212)
Germania3.823.139   (+31.190)             91.871  (+87)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 19 AUGUST 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 207.851.733 (+4.452.778) 4.366.290  (+67.209)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 12 august 2021 – 19 august 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Distribuie dacă îți place!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Anunţuri mică publicitate

De top în Brașov