blog-logo

6 cazuri noi de infectare cu SARS-COV-2, în ultimele 24 de ore, în județul Brașov! Peste 300 de infectări la nivel național

6 cazuri noi de infectare cu SARS-COV-2, în ultimele 24 de ore, în județul Brașov! Peste 300 de infectări la nivel național

Până astăzi, 10 august, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.085.412 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.048.777 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 312 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba2131110,05
2.Arad2373850,06
3.Argeș2752780,04
4.Bacău26211140,09
5.Bihor2932630,04
6.Bistrița-Năsăud1195330,12
7.Botoșani1422220,03
8.Brașov4374560,04
9.Brăila1332720,05
10.Buzău1261410,03
11.Caraș-Severin1151940,05
12.Călărași1014750,20
13.Cluj5786940,20
14.Constanța43199180,20
15.Covasna8561
16.Dâmbovița22574130,08
17.Dolj2680350,08
18.Galați27737110,07
19.Giurgiu1106140,07
20.Gorj92300,02
21.Harghita830210,02
22.Hunedoara2294820,09
23.Ialomița1082840,07
24.Iași42638150,10
25.Ilfov45402220,31
26.Maramureș2048140,05
27.Mehedinți83520,03
28.Mureș2402430,04
29.Neamț1903940,05
30.Olt1465710,04
31.Prahova35601110,10
32.Satu Mare1309250,10
33.Sălaj109610,02
34.Sibiu2655740,03
35.Suceava24327150,07
36.Teleorman1376890,06
37.Timiș54581100,15
38.Tulcea84670,06
39.Vaslui1603330,03
40.Vâlcea1647510,04
41.Vrancea1070520,02
42.Mun. București184653740,23
43.Cazuri noi nealocate pe județe

847*
13
TOTAL1.085.412312

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Alte articole:   COVID-19. Incidență de 10,92/mie în municipiul Brașov! Rată de infectare de 12,65/mie la Sânpetru! Peste 10/mie în alte 4 localități din județ

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 65 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA
2ARAD
3ARGEŞ1
4BACĂU3
5BIHOR 0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI
8BRĂILA
9BRAŞOV1
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI8
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ1
14CONSTANŢA3
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA1
17DOLJ3
18GALAŢI
19GIURGIU1
20GORJ
21HARGHITA1
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA
24IAŞI3
25ILFOV6
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI16
29MUREŞ1
30NEAMŢ1
31OLT2
32PRAHOVA2
33SĂLAJ
34SATU MARE
35SIBIU
36SUCEAVA1
37TELEORMAN
38TIMIŞ
39TULCEA
40VÂLCEA
41VASLUI
42VRANCEA2

Total65

Până astăzi, 34.323 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 09.08.2021 (10:00) – 10.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 4 decese (1 bărbat și 3 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din Argeș, Bihor și Iași.

Dintre acestea, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani, 1 deces la categoria 60-69 ani și 2 la categoria de vârstă peste 70-79 ani.

Alte articole:   COVID-19. Incidență de 10,92/mie în municipiul Brașov! Rată de infectare de 12,65/mie la Sânpetru! Peste 10/mie în alte 4 localități din județ

Toate decese înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 664. Dintre acestea, 86 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.817.162 de teste RT-PCR și 1.986.923 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 14.207 teste RT-PCR (6.311 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.896 la cerere) și 19.993 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 27 de teste RT-PCR prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 10 august a.c.

Pe teritoriul României, 1.775 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 831 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 59.674 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 79 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 470 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.010 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 8 august, 390 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 104.850 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Alte articole:   COVID-19. Incidență de 10,92/mie în municipiul Brașov! Rată de infectare de 12,65/mie la Sânpetru! Peste 10/mie în alte 4 localități din județ

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.573 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 198 în Marea Britanie, 129 în Franța, 3.124 în Germania, 95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia, 143 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 21 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 2 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 193 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 29 iulie 2021 – 5 august 2021, au fost raportate 34.919.952 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARA
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
Franţa6.146.619 (+152.682)111.916 (+272)
Regatul Unit5.880.667 (+182.755)129.719 (+561)
Spania4.502.983 (+160.929) 81.643 (+375)
Italia4.355.348 (+37.933)128.068 (+119)
Germania3.772.109 (+15.253)91.660 (+133)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 5 AUGUST 2021
CAZURI CONFIRMATE
DECEDAȚI
198.964.259 (+4.103.489)4.232.713 (+64.341)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 29 iulie 2021 – 5 august 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like!

Distribuie dacă îți place!

Leave a Reply

Your email address will not be published.