blog-logo

Încă o zi fără niciun caz nou de infectare cu SARS-COV-2 și o incidență de 0,01 la mia de locuitori, în județul Brașov!

Încă o zi fără niciun caz nou de infectare cu SARS-COV-2 și o incidență de 0,01 la mia de locuitori, în județul Brașov!

Până astăzi, 15 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.467 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.046.610 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 62 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba212770,01
2.Arad2369250,02
3.Argeș274740,04
4.Bacău260970,02
5.Bihor29288
6.Bistrița-Năsăud1188710,02
7.Botoșani1419610,01
8.Brașov436880,01
9.Brăila133000,02
10.Buzău1258710,01
11.Caraș-Severin1149210,02
12.Călărași100630,01
13.Cluj5764840,05
14.Constanța4297540,02
15.Covasna8557
16.Dâmbovița225070,01
17.Dolj2670940,02
18.Galați276690,02
19.Giurgiu1103310,02
20.Gorj92170,01
21.Harghita82890,01
22.Hunedoara2287920,02
23.Ialomița107960,02
24.Iași4245310,03
25.Ilfov4515720,04
26.Maramureș2042220,02
27.Mehedinți8339
28.Mureș239840,01
29.Neamț189900,02
30.Olt1463020,02
31.Prahova3547410,07
32.Satu Mare1302230,05
33.Sălaj109510,02
34.Sibiu2651810,01
35.Suceava24229
36.Teleorman1372840,01
37.Timiș5438530,04
38.Tulcea84430,02
39.Vaslui159970,02
40.Vâlcea164510,02
41.Vrancea106952
42.Mun. București183797120,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe    482*5 
 TOTAL1.081.46762 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Alte articole:   706 cazuri noi de infectare, în județul Brașov, în ultimele 24 de ore!

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 22 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA
2ARAD
3ARGEŞ
4BACĂU1
5BIHOR
6BISTRIŢA-NĂSĂUD
7BOTOŞANI
8BRĂILA
9BRAŞOV
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI
12CARAŞ-SEVERIN
13CLUJ2
14CONSTANŢA
15COVASNA
16DÂMBOVIŢA
17DOLJ5
18GALAŢI
19GIURGIU1
20GORJ
21HARGHITA
22HUNEDOARA
23IALOMIŢA
24IAŞI
25ILFOV1
26MARAMUREŞ
27MEHEDINŢI
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI3
29MUREŞ
30NEAMŢ
31OLT
32PRAHOVA1
33SĂLAJ
34SATU MARE2
35SIBIU3
36SUCEAVA
37TELEORMAN
38TIMIŞ1
39TULCEA
40VÂLCEA
41VASLUI
42VRANCEA1
 TOTAL22

Până astăzi, 34.245 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 14.07.2021 (10:00) – 15.07.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 3 decese (2 bărbați și 1 femeie), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Satu Mare, Timiș și Teleorman.

Dintre cele 3 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani, 1 la categoria de vârstă 60-69 ani și 1 deces la categoria de vârstă 70-79 ani.

Alte articole:   COVID-19. Incidență de 10,92/mie în municipiul Brașov! Rată de infectare de 12,65/mie la Sânpetru! Peste 10/mie în alte 4 localități din județ

Unul dintre pacienții decedați a prezentat comorbidități, iar doi nu au prezentat comorbidități.

Nu a fost raportat niciun deces anterior intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 283. Dintre acestea, 54 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.515.041 de teste RT-PCR și 1.630.177 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 11.642 de teste RT-PCR (5.742 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.900 la cerere) și 13.278 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 481 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 443 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 26.737 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 12 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 205 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 714 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 14 iulie, 405 sancțiuni contravenționale, în valoare de 60.900 de lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.563 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 196 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  143 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 18 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 193 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Alte articole:   706 cazuri noi de infectare, în județul Brașov, în ultimele 24 de ore!

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 1 iulie 2021 – 8 iulie 2021, au fost raportate 33.270.049 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Franţa    5.786.203     (+16.182)111.190   (+193)
Regatul Unit4.930.533   (+198.099)128.231   (+131)
Italia4.263.317       (+5.248)127.649   (+177)
Spania3.866.475     (+73.833)  80.934   (+145)
Germania3.731.124       (+4.195)             91.031   (+269)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 8 IULIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 184.424.524  (+2.708.607) 3.986.982  (+53.830)
 

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 1 iulie 2021 – 8 iulie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like!

Distribuie dacă îți place!

Leave a Reply

Your email address will not be published.