blog-logo

158 de cazuri noi de infectare cu SARS-COV-2, în județul Brașov!

158 de cazuri noi de infectare cu SARS-COV-2, în județul Brașov!

Până astăzi, 4 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 974.375 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 871.950 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.151 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba18757753,72
2.Arad211121043,73
3.Argeș243791422,58
4.Bacău238171422,14
5.Bihor256021423,11
6.Bistrița-Năsăud10510492,44
7.Botoșani12987602,04
8.Brașov397991585,07
9.Brăila11805182,93
10.Buzău11108571,65
11.Caraș-Severin9715502,00
12.Călărași9100442,50
13.Cluj50369606,33
14.Constanța390662424,26
15.Covasna7182302,76
16.Dâmbovița20956592,72
17.Dolj241331072,81
18.Galați245581043,19
19.Giurgiu9968623,40
20.Gorj8725311,65
21.Harghita7159161,30
22.Hunedoara20368804,59
23.Ialomița9756662,59
24.Iași392411582,53
25.Ilfov407363509,17
26.Maramureș19501271,47
27.Mehedinți7403352,13
28.Mureș20890542,52
29.Neamț16814552,14
30.Olt13202491,92
31.Prahova309251382,36
32.Satu Mare12010332,09
33.Sălaj9866332,96
34.Sibiu236801223,47
35.Suceava23013230,97
36.Teleorman12029552,83
37.Timiș499502125,29
38.Tulcea7539432,47
39.Vaslui14873511,58
40.Vâlcea14652303,11
41.Vrancea9535381,38
42.Mun. București1631846386,85
43.Cazuri noi nealocate pe județe4401*109 
 TOTAL974.3754.151 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Alte articole:   Rata de infectare SARS-COV-2 din județ a depășit pragul de 10/mie! Incidența în municipiul Brașov a ajuns la 12,84/mie!

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 789 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA7
2ARAD26
3ARGEŞ9
4BACĂU20
5BIHOR12
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI5
8BRĂILA4
9BRAŞOV16
10BUZĂU16
11CĂLĂRAŞI9
12CARAŞ-SEVERIN3
13CLUJ15
14CONSTANŢA96
15COVASNA12
16DÂMBOVIŢA23
17DOLJ7
18GALAŢI23
19GIURGIU17
20GORJ7
21HARGHITA9
22HUNEDOARA13
23IALOMIŢA19
24IAŞI43
25ILFOV33
26MARAMUREŞ3
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI123
29MUREŞ31
30NEAMŢ19
31OLT17
32PRAHOVA17
33SĂLAJ7
34SATU MARE15
35SIBIU11
36SUCEAVA9
37TELEORMAN19
38TIMIŞ24
39TULCEA6
40VÂLCEA17
41VASLUI8
42VRANCEA11
 TOTAL789

Până astăzi, 24.070 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Alte articole:   Sondaj: Cine cred românii că este de vină pentru situația în care ne aflăm din cauza epidemiei de coronavirus

În intervalul 03.04.2021 (10:00) – 04.04.2021 (10:00) au fost raportate 97 de decese (44 bărbați și 53 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Maramureș,  Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Timiș, Vaslui și Municipiul București.

Dintre acestea, 5 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 20 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 37 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 27 decese la categoria de peste 80 de ani.

87 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.714. Dintre acestea, 1.456 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.816.552 de teste RT-PCR și 642.522 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15.980 de teste RT-PCR (7.634 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.346 la cerere) și 5.667 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 66.589 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.255 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 48.346 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 98 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.423 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 3 aprilie, 7.112 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.675.637 de lei.

Alte articole:   Un brașovean s-a ales cu dosar penal pentru „zădărnicirea combaterii bolilor”

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.497 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.773 în Spania, 195 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.118 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 46 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 2 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 3 în Singapore, 3 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 189 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 25 martie 2021 – 1 aprilie 2021, au fost raportate 26.393.414 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAŢI*  
Regatul Unit4.333.042(+36.459)126.592 (+437)      13.222         (+32)
Franţa    4.545.589(+262.986)  94.623(+2.318)    304.563           –
Italia3.532.057(+155.681)107.933(+2.991) 2.974.688   (+21.311)
Spania3.270.825(+42.022)  75.199(+1.656)    150.376           – 
Germania2.782.273(+115.048)             75.913(+1.199) 2.575.740     (+9.210)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

 
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 3 APRILIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAȚI*  
 127.628.928  (+3.992.076) 2.791.055 (+69.164)74.134.830   (+364.439) 

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 25 martie 2021 – 1 aprilie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 2 aprilie – 3 aprilie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like!

Distribuie dacă îți place!

Leave a Reply

Your email address will not be published.