blog-logo

2 aprilie: 274 de cazuri noi de COVID-19, la Brașov

2 aprilie: 274 de cazuri noi de COVID-19, la Brașov

Până astăzi, 2 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 964.726 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

862.137 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.808 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba185521213,68
2.Arad208791443,69
3.Argeș241251232,47
4.Bacău23535692,16
5.Bihor253201892,98
6.Bistrița-Năsăud10381752,41
7.Botoșani12858752,03
8.Brașov393622745,12
9.Brăila11714562,97
10.Buzău10979701,57
11.Caraș-Severin9614581,90
12.Călărași9019612,46
13.Cluj497395726,33
14.Constanța385902184,32
15.Covasna7118562,69
16.Dâmbovița20813762,75
17.Dolj238891612,92
18.Galați242851233,09
19.Giurgiu9852583,44
20.Gorj8648181,85
21.Harghita7115471,23
22.Hunedoara201481454,66
23.Ialomița9642632,57
24.Iași389462232,54
25.Ilfov401543119,25
26.Maramureș19429491,59
27.Mehedinți7312592,23
28.Mureș207301242,43
29.Neamț16668712,16
30.Olt13097691,91
31.Prahova306211492,23
32.Satu Mare11939552,15
33.Sălaj9787552,96
34.Sibiu234411153,46
35.Suceava22935531,00
36.Teleorman11896932,66
37.Timiș495053215,51
38.Tulcea7461432,38
39.Vaslui14767551,57
40.Vâlcea145261223,06
41.Vrancea9460621,30
42.Mun. București16152310727,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe4352-145 
 TOTAL964.7265.808 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Alte articole:   17 mai: 28 de cazuri noi de COVID-19, la Brașov

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.072 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA23
2ARAD11
3ARGEŞ34
4BACĂU19
5BIHOR7
6BISTRIŢA-NĂSĂUD6
7BOTOŞANI20
8BRĂILA5
9BRAŞOV34
10BUZĂU18
11CĂLĂRAŞI5
12CARAŞ-SEVERIN10
13CLUJ21
14CONSTANŢA84
15COVASNA17
16DÂMBOVIŢA14
17DOLJ12
18GALAŢI58
19GIURGIU15
20GORJ23
21HARGHITA6
22HUNEDOARA43
23IALOMIŢA11
24IAŞI69
25ILFOV46
26MARAMUREŞ9
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI162
29MUREŞ29
30NEAMŢ26
31OLT20
32PRAHOVA24
33SĂLAJ15
34SATU MARE22
35SIBIU5
36SUCEAVA19
37TELEORMAN18
38TIMIŞ50
39TULCEA9
40VÂLCEA26
41VASLUI9
42VRANCEA12
 Total1072

Până astăzi, 23.819 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 01.04.2021 (10:00) – 02.04.2021 (10:00) au fost raportate 145 de decese (82 bărbați și 63 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța,  Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Alte articole:   17 mai: 28 de cazuri noi de COVID-19, la Brașov

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 33 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 63 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 32 decese la categoria de peste 80 de ani.

136 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 7 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.476. Dintre acestea, 1.454 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.773.863 de teste RT-PCR și 626.221 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 29.258 de teste RT-PCR (16.946 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.312 la cerere) și 10.476 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 68.924 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.343 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 58.218 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 108 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.925 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 617 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 1 aprilie, 6.577 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.718.080 de lei.

Alte articole:   17 mai: 28 de cazuri noi de COVID-19, la Brașov

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 5 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.496 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.773 în Spania, 195 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.118 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 8 în Suedia,  137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 46 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 2 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 3 în Singapore, 3 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 189 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 25 martie 2021 – 1 aprilie 2021, au fost raportate 26.393.414 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAŢI*  
Regatul Unit4.333.042(+36.459)126.592   (+437)      13.089          (+16)
Franţa    4.545.589(+262.986)  94.623(+2.318)    302.995     (+1.528)
Italia3.532.057(+155.681)107.933 +2.991) 2.933.757   (+20.712)
Spania3.270.825(+42.022)  75.199(+1.656)    150.376           – 
Germania2.782.273(+115.048)             75.913(+1.199) 2.552.020   (+12.360)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

 
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 1 APRILIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAȚI*  
 127.628.928  (+3.992.076) 2.791.055  (+69.164)73.465.914   (+344.857) 

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 25 martie 2021 – 1 aprilie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 31 martie – 1 aprilie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like!

Distribuie dacă îți place!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Anunţuri mică publicitate