blog-logo

7 martie: 3.288 de cazuri noi de infectare cu COVID 19. La Brașov sunt 163 de cazuri noi

7 martie: 3.288 de cazuri noi de infectare cu COVID 19. La Brașov sunt 163 de cazuri noi

Până astăzi, 7 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 828.283 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). Numărul persoanelor declarate vindecate va fi transmis ulterior întrucât aceste date sunt indisponibile la acest moment din cauza unor lucrări la platforma de centralizare a datelor.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.288 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba16024422,31
2.Arad17895482,19
3.Argeș21547641,01
4.Bacău20876721,24
5.Bihor21977931,71
6.Bistrița-Năsăud9031271,18
7.Botoșani11262311,26
8.Brașov334321633,35
9.Brăila10035111,07
10.Buzău9742150,74
11.Caraș-Severin8538261,09
12.Călărași7799440,86
13.Cluj417381893,54
14.Constanța32917811,89
15.Covasna60680,91
16.Dâmbovița18284451,67
17.Dolj203401011,81
18.Galați2088711,33
19.Giurgiu8186631,95
20.Gorj7321572,10
21.Harghita6378210,82
22.Hunedoara16419542,88
23.Ialomița8412151,14
24.Iași344841021,46
25.Ilfov325171663,76
26.Maramureș17604582,77
27.Mehedinți6241191,16
28.Mureș18303420,99
29.Neamț14498811,43
30.Olt11686561,18
31.Prahova27711610,86
32.Satu Mare10290392,09
33.Sălaj8388512,52
34.Sibiu20573251,95
35.Suceava21448531,10
36.Teleorman10193351,42
37.Timiș413593265,60
38.Tulcea6568111,02
39.Vaslui13324441,09
40.Vâlcea123841041,93
41.Vrancea8474100,96
42.Mun. București1340226643,19
43.Cazuri noi nealocate pe județe3108*78 
 TOTAL828.2833.288 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Alte articole:   VIDEO S-a deschis prima parcare de Bun-Simț Turistic, pe DN1, între Brașov și Prahova

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 464 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA5
2ARAD17
3ARGEŞ13
4BACĂU11
5BIHOR6
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI8
8BRĂILA 
9BRAŞOV11
10BUZĂU5
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ25
14CONSTANŢA22
15COVASNA 
16DÂMBOVIŢA17
17DOLJ2
18GALAŢI7
19GIURGIU4
20GORJ15
21HARGHITA7
22HUNEDOARA11
23IALOMIŢA6
24IAŞI29
25ILFOV15
26MARAMUREŞ8
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI68
29MUREŞ18
30NEAMŢ8
31OLT20
32PRAHOVA10
33SĂLAJ13
34SATU MARE8
35SIBIU7
36SUCEAVA9
37TELEORMAN6
38TIMIŞ13
39TULCEA2
40VÂLCEA16
41VASLUI9
42VRANCEA4
 Total464

Până astăzi, 20.900 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Alte articole:   Lungimea autostrăzilor din România a crescut cu 54 de kilometri

În intervalul 06.03.2021 (10:00) – 07.03.2021 (10:00) au fost raportate 46 de decese (19 bărbați și 27 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău,  Brăila, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Călărași, Cluj, Constanța, Hunedoara,  Maramureș, Mehedinți, Neamț, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 9 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 18 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 14 decese la categoria de peste 80 de ani.

45 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

Alte articole:   Mircea Ilie, cel mai bătrân călușar din Râșnov s-a stins din viață la vârsta de 93 de ani

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.560. Dintre acestea, 1.093 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.172.074 de teste RT-PCR și 356.196 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.079 de teste RT-PCR (7.378 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.701 la cerere) și 5.096 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 47.069 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.771 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 50.503 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 114 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.459 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 6 martie, 6.118 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.260.696 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like!

Distribuie dacă îți place!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Anunţuri mică publicitate