blog-logo

27 februarie: 174 de cazuri noi de COVID-19, la Brașov

27 februarie: 174 de cazuri noi de COVID-19, la Brașov

Până astăzi, 27 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 799.164 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

738.569 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.432 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15501612,32
2.Arad17265891,58
3.Argeș21115370,72
4.Bacău20263531,16
5.Bihor21272781,03
6.Bistrița-Năsăud8772270,84
7.Botoșani10925671,19
8.Brașov320671742,85
9.Brăila9810370,80
10.Buzău9547270,66
11.Caraș-Severin8321250,94
12.Călărași7598190,63
13.Cluj399512662,91
14.Constanța320431251,45
15.Covasna5932220,87
16.Dâmbovița17771471,28
17.Dolj194871061,56
18.Galați20335641,19
19.Giurgiu7818581,08
20.Gorj6822491,62
21.Harghita6227230,65
22.Hunedoara156441142,25
23.Ialomița8216250,96
24.Iași33548911,14
25.Ilfov312991032,88
26.Maramureș168481173,13
27.Mehedinți6030260,91
28.Mureș17917180,93
29.Neamț13948331,07
30.Olt11334250,76
31.Prahova27245410,67
32.Satu Mare9811491,89
33.Sălaj7990541,76
34.Sibiu20005651,77
35.Suceava20959651,17
36.Teleorman9843371,10
37.Timiș388253424,78
38.Tulcea6414190,77
39.Vaslui12966350,93
40.Vâlcea11879601,33
41.Vrancea8255310,72
42.Mun. București1289104572,46
43.Cazuri noi nealocate pe județe2436*171 
 TOTAL799.1643.432 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Alte articole:   Apartamente prin Noua Casă în Vivamus Park Residence, dar și grădiniță cu creșă din 2023

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 638 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA19
2ARAD19
3ARGEŞ13
4BACĂU9
5BIHOR6
6BISTRIŢA-NĂSĂUD8
7BOTOŞANI26
8BRĂILA3
9BRAŞOV23
10BUZĂU5
11CĂLĂRAŞI13
12CARAŞ-SEVERIN3
13CLUJ16
14CONSTANŢA64
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ5
18GALAŢI19
19GIURGIU4
20GORJ31
21HARGHITA5
22HUNEDOARA19
23IALOMIŢA14
24IAŞI14
25ILFOV17
26MARAMUREŞ10
27MEHEDINŢI 
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI82
29MUREŞ14
30NEAMŢ4
31OLT13
32PRAHOVA11
33SĂLAJ12
34SATU MARE10
35SIBIU5
36SUCEAVA16
37TELEORMAN14
38TIMIŞ52
39TULCEA7
40VÂLCEA10
41VASLUI7
42VRANCEA6
 Total638

Până astăzi, 20.287 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Alte articole:   Echipamente pentru comunicații sol-sol, în valoare totală de peste 1 milion de lei, au ajuns la Aeroportul Internațional Brașov

În intervalul 26.02.2021 (10:00) – 27.02.2021 (10:00) au fost raportate 54 de decese (29 bărbați și 25 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Galați, Hunedoara,  Maramureș, Mehedinți, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani,  4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 16 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 17 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 16 decese la categoria de peste 80 de ani.

50 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.832. Dintre acestea, 997 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.009.706 teste RT-PCR și 296.110 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.341 de teste RT-PCR (12.856 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.485 la cerere) și 7.804 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 40.566 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.617 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 51.387 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 156 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.115 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 502 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 26 februarie, 5.110 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 997.230 de lei.

Alte articole:   Mituri cu care se confruntă medicii în stomatologia pediatrică. Ce trebuie să știi pentru copilul tău

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 5 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.469 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.539 în Italia, 16.772 în Spania, 195 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.116 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 43 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 12 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 2 în Singapore, 3 în Tunisia  și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 186 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 4 în Irlanda, 2 în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 19 – 25 februarie 2021, au fost raportate  21 765 152 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAŢI*  
Regatul Unit4.115.509   (+77.431)120.580(+3.414)      11.579        (+75)
Franţa    3.605.181 (+140.018) 84.306 (+2.492)    261.649         (+1)
Spania3.153.971   (+67.685) 67.636 (+2.187)    150.376           – 
Italia2.809.246   (+87.367) 95.718 (+2.141) 2.387.032    (+11.714)
Germania2.390.928   (+51.941)            67.903 (+2.827) 2.247.173    (+15.123)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

 
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 26 FEBRUARIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAȚI*  
 112.348.223(+3.141.726)2.484.324 (+76.855)64.034.886(+315.472) 

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 19-25 februarie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 25 – 26 februarie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like!

Distribuie dacă îți place!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Anunţuri mică publicitate