blog-logo

26 februarie: 225 cazuri noi de coronavirus, la Brașov

26 februarie: 225 cazuri noi de coronavirus, la Brașov

Până astăzi, 26 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 795.732 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

736.020 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.761 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15440592,35
2.Arad17176801,57
3.Argeș21078730,71
4.Bacău20210841,14
5.Bihor21194730,94
6.Bistrița-Năsăud8745260,83
7.Botoșani10858281,13
8.Brașov318932252,77
9.Brăila9773290,71
10.Buzău9520320,63
11.Caraș-Severin8296200,93
12.Călărași7579180,65
13.Cluj396852332,77
14.Constanța319181281,37
15.Covasna591090,80
16.Dâmbovița17724531,24
17.Dolj193811741,41
18.Galați20271581,12
19.Giurgiu7760181,01
20.Gorj6773731,57
21.Harghita6204140,63
22.Hunedoara155301062,23
23.Ialomița8191310,91
24.Iași334571161,13
25.Ilfov311961662,79
26.Maramureș16731983,08
27.Mehedinți6004160,86
28.Mureș17899460,96
29.Neamț13915641,10
30.Olt11309500,78
31.Prahova27204450,67
32.Satu Mare9762711,82
33.Sălaj7936431,66
34.Sibiu19940971,69
35.Suceava20894861,19
36.Teleorman9806331,20
37.Timiș384833464,61
38.Tulcea6395200,71
39.Vaslui12931350,96
40.Vâlcea11819451,32
41.Vrancea8224380,68
42.Mun. București1284535232,47
43.Cazuri noi nealocate pe județe2265*179 
 TOTAL795.7323.761 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Alte articole:   Propunere pentru prelungirea carantinei, la Comăna!

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 733 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA20
2ARAD21
3ARGEŞ13
4BACĂU17
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI12
8BRĂILA1
9BRAŞOV41
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN6
13CLUJ25
14CONSTANŢA56
15COVASNA7
16DÂMBOVIŢA14
17DOLJ8
18GALAŢI19
19GIURGIU6
20GORJ22
21HARGHITA4
22HUNEDOARA24
23IALOMIŢA4
24IAŞI27
25ILFOV23
26MARAMUREŞ15
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI111
29MUREŞ23
30NEAMŢ8
31OLT9
32PRAHOVA7
33SĂLAJ16
34SATU MARE17
35SIBIU16
36SUCEAVA34
37TELEORMAN15
38TIMIŞ35
39TULCEA7
40VÂLCEA13
41VASLUI11
42VRANCEA3
 Total733

Până astăzi, 20.233 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 25.02.2021 (10:00) – 26.02.2021 (10:00) au fost raportate 66 de decese (40 bărbați și 26 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Covasna, Galați, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și București.

Alte articole:   20 aprilie: 99 de cazuri noi de coronavirus, la Brașov

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 16 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 24 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 decese la categoria de peste 80 de ani.

62 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.847. Dintre acestea, 968 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.986.365 de teste RT-PCR și 288.306 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 27.016 teste RT-PCR (15.794 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.222 la cerere) și 8.860 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 39.472 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.232 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 50.767 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 133 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.120 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 591 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 25 februarie, 5.100 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 946.800 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 6 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Alte articole:   20 aprilie: 99 de cazuri noi de coronavirus, la Brașov

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.469 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.539 în Italia, 16.772 (**) în Spania, 195 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.116 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 43 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 12 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 2 în Singapore, 3 în Tunisia  și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 186 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 4 în Irlanda, 2 în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

** Diferențele față de ziua precedentă referitoare la numărul de cetățeni români infectați, respectiv decedați, sunt rezultatul comunicării recente, de către autoritățile spaniole, a unor date centralizate și actualizate către Ambasada României la Madrid cu privire la cetățenii români infectați cu virusul SARS-CoV-2, respectiv cetățeni români decedați ca urmare a infectării cu acest virus în Regatul Spaniei în perioada 1 martie 2020 – 15 februarie 2021.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 19 – 25 februarie 2021, au fost raportate  21 765 152 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal. 

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAŢI*  
Regatul Unit4.115.509    (+77.431)120.580  (+3.414)      11.504        (+34)
Franţa    3.605.181   (+140.018) 84.306   (+2.492)    261.648    (+1.418)
Spania3.153.971    (+67.685) 67.636   (+2.187)    150.376           – 
Italia2.809.246    (+87.367) 95.718   (+2.141) 2.375.318  (+12.853)
Germania2.390.928    (+51.941)            67.903   (+2.827) 2.232.050       (+977)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

 
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 25 FEBRUARIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAȚI*  
 112.348.223 (+3.141.726)2.484.324  (+76.855)63.719.414   (+214.815) 

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 19-25 februarie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 24 – 25 februarie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like!

Distribuie dacă îți place!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Anunţuri mică publicitate