blog-logo

18 februarie: 155 de cazuri noi de infectare cu SARS-COV-2, în județul Brașov

18 februarie: 155 de cazuri noi de infectare cu SARS-COV-2, în județul Brașov

Până astăzi, 18 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 771.843 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

717.179 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.058 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14917732,13
2.Arad16595651,17
3.Argeș20759230,53
4.Bacău19641761,01
5.Bihor20779410,77
6.Bistrița-Năsăud8558190,7
7.Botoșani10562551,15
8.Brașov307621552,36
9.Brăila9604290,57
10.Buzău9320180,57
11.Caraș-Severin8091150,89
12.Călărași7455140,68
13.Cluj382651752,43
14.Constanța31235641,3
15.Covasna5795120,68
16.Dâmbovița17250610,9
17.Dolj18622881,21
18.Galați19767510,86
19.Giurgiu7562150,68
20.Gorj6395361,33
21.Harghita605290,52
22.Hunedoara148661041,67
23.Ialomița8023150,89
24.Iași327441410,7
25.Ilfov30171892,17
26.Maramureș157331252,99
27.Mehedinți5845140,69
28.Mureș17533520,98
29.Neamț13532571,02
30.Olt11065240,69
31.Prahova26870630,69
32.Satu Mare9305751,67
33.Sălaj7669461,45
34.Sibiu19421891,38
35.Suceava20333831,32
36.Teleorman9566341,21
37.Timiș362232893,86
38.Tulcea6279230,59
39.Vaslui12634450,89
40.Vâlcea11493410,83
41.Vrancea8018180,42
42.Mun. București1249265242,19
43.Cazuri noi nealocate pe județe1608*13 
 TOTAL771.8433.058 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Alte articole:   Educație Juridică Brașov - O nouă strategie UE de combatere a criminalității organizate

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 627 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA16
2ARAD18
3ARGEŞ7
4BACĂU14
5BIHOR6
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI15
8BRĂILA6
9BRAŞOV11
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN3
13CLUJ31
14CONSTANŢA50
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA15
17DOLJ8
18GALAŢI10
19GIURGIU3
20GORJ12
21HARGHITA7
22HUNEDOARA25
23IALOMIŢA3
24IAŞI28
25ILFOV16
26MARAMUREŞ14
27MEHEDINŢI4
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI77
29MUREŞ24
30NEAMŢ8
31OLT13
32PRAHOVA11
33SĂLAJ13
34SATU MARE26
35SIBIU17
36SUCEAVA29
37TELEORMAN18
38TIMIŞ37
39TULCEA6
40VÂLCEA8
41VASLUI4
42VRANCEA5
 Total627

Până astăzi, 19.659 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Alte articole:   Centre mobile de vaccinare în trei localităţi din judeţul Braşov

În intervalul 17.02.2021 (10:00) – 18.02.2021 (10:00) au fost raportate 71 de decese (43 bărbați și 28 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din  Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Satu Mare, Sibiu, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui și  București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 27 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 23 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 15 decese la categoria de peste 80 de ani.

69 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.913. Dintre acestea,936 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.804.671 de teste RT-PCR și 230.652 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 27.599 de teste RT-PCR (17.720 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.879 la cerere) și 7.997 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 40.235 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.195 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 60.534 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 136 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.381 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 625 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 17 februarie, 5.228 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.029.115 lei.

Alte articole:   Grecia renunță la carantina obligatorie. Noile condiții de călătorie a românilor în Grecia

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 4 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 8.873 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.405 în Italia, 2.315 în Spania, 195 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.116 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 43 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 12 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 2 în Singapore, 3 în Tunisia  și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 151 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 25 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 4 în Irlanda, 2 în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 4 – 11 februarie 2021, au fost raportate 20.475.376 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAŢI*  
Regatul Unit3.959.784(+142.608)112.798 (+6.640)      11.099         (+77)
Franţa    3.337.048(+139.934) 78.965  (+2.908)    251.947    (+1.500)
Spania2.989.085(+166.280) 62.295  (+3.214)    150.376           – 
Italia2.636.738(+83.706) 91.273  (+2.757) 2.268.253   (+16.519)
Germania2.288.545(+66.574)            61.675  (+4.555) 2.172.312   (+11.210)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

 
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 17 FEBRUARIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAȚI*  
 106.433.703 (+2.985.493)2.323.147  (+86.694)61.893.878   (+292.802) 

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 4 – 11 februarie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 16 – 17 februarie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like!

Distribuie dacă îți place!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Anunţuri mică publicitate