blog-logo

29.11.2020 – 5.554 cazuri noi de infectare cu COVID 19 în ultimele 24 de ore, dintre care 364 la Brașov

29.11.2020 – 5.554 cazuri noi de infectare cu COVID 19 în ultimele 24 de ore, dintre care 364 la Brașov

Conform datelor publicate duminică de GCS, până astăzi, 29 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 471.536 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 348.852 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.554 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba9881985,2
2.Arad111911255,51
3.Argeș135652775,01
4.Bacău129481472,82
5.Bihor139381514,25
6.Bistrița-Năsăud5783463,45
7.Botoșani6103852,59
8.Brașov189643466,68
9.Brăila5633853,23
10.Buzău6490592,34
11.Caraș-Severin474392,73
12.Călărași4277713,27
13.Cluj215692136,29
14.Constanța168961967,58
15.Covasna4166563,15
16.Dâmbovița113691483,66
17.Dolj121172122,97
18.Galați10212873,18
19.Giurgiu4026232,92
20.Gorj4318281,43
21.Harghita4651271,49
22.Hunedoara87641043,72
23.Ialomița46231263,9
24.Iași199122493,24
25.Ilfov152492583,41
26.Maramureș8541872,78
27.Mehedinți3935312,98
28.Mureș119971224,00
29.Neamț9324 952,1
30.Olt72851191,76
31.Prahova191223564,35
32.Satu Mare55761644,37
33.Sălaj5529453,21
34.Sibiu139822297,13
35.Suceava13075632,12
36.Teleorman5529212,6
37.Timiș189671844,75
38.Tulcea3663724,37
39.Vaslui7678872,22
40.Vâlcea80111652,85
41.Vrancea5383671,66
42.Mun. București67017 8866,46
43.Cazuri noi nealocate pe județe5534*-465
 TOTAL471.5365.554

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Alte articole:   Medic pediatru, despre infectarea cu tulpina Delta la copii. La ce simptome trebuie să fie atenți părinții

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

pastedGraphic.png

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 787 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA20
2ARAD16
3ARGEŞ14
4BACĂU9
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI10
8BRĂILA8
9BRAŞOV19
10BUZĂU6
11CĂLĂRAŞI9
12CARAŞ-SEVERIN10
13CLUJ10
14CONSTANŢA25
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA14
17DOLJ27
18GALAŢI31
19GIURGIU12
20GORJ8
21HARGHITA2
22HUNEDOARA11
23IALOMIŢA16
24IAŞI72
25MARAMUREŞ11
26MEHEDINŢI18
27MUREŞ16
28NEAMŢ11
29OLT14
30PRAHOVA45
31SĂLAJ7
32SATU MARE21
33SIBIU44
34SUCEAVA21
35TELEORMAN16
36TIMIŞ10
37TULCEA4
38VÂLCEA4
39VASLUI20
40VRANCEA7
41MUNICIPIUL BUCUREŞTI121
42ILFOV32
TOTAL787

Peste 11.000 de decese

Până astăzi, 11.193 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Alte articole:   59 de cazuri noi de COVID-19, la Brașov

În intervalul 28.11.2020 (10:00) – 29.11.2020 (10:00) au fost raportate 148 de decese (86 bărbați și 62 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Călărași,  Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj,  Harghita, Ialomița,  Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț,  Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 10-19 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 11 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 31 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 67 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 32 decese la categoria de peste 80 de ani.

Alte articole:   Automatul PETrică primește încă 5.000 de bilete RATBV

147 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.200. Dintre acestea, 1.250 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.097.782 de teste. Dintre acestea, 16.225 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 9.877 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.348 la cerere.

Distribuie dacă îți place!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

De top în Brașov