blog-logo

28.11.2020 – 8.134 de persoane infectate la nivel național, dintre care 169 la Brașov

28.11.2020 – 8.134 de persoane infectate la nivel național, dintre care 169 la Brașov

Până astăzi, 28 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 465.982 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 335.764 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 8.134 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba97831215,35
2.Arad110661935,33
3.Argeș132883044,78
4.Bacău128011662,78
5.Bihor137871534,59
6.Bistrița-Năsăud5737513,56
7.Botoșani60181592,58
8.Brașov186181696,44
9.Brăila55482223,29
10.Buzău6431772,42
11.Caraș-Severin4734912,92
12.Călărași4206953,28
13.Cluj213564026,51
14.Constanța167005737,54
15.Covasna4110493,05
16.Dâmbovița112211673,58
17.Dolj119051982,99
18.Galați101252753,21
19.Giurgiu4003662,76
20.Gorj4290591,43
21.Harghita4624431,52
22.Hunedoara86601143,84
23.Ialomița4497663,65
24.Iași196634093,26
25.Ilfov149914183,91
26.Maramureș84541042,8
27.Mehedinți3904553,04
28.Mureș118751684,01
29.Neamț9229692,11
30.Olt71661421,75
31.Prahova187662624,25
32.Satu Mare5412714,37
33.Sălaj5484433,49
34.Sibiu137532527,37
35.Suceava130121092,12
36.Teleorman5508932,65
37.Timiș187832784,92
38.Tulcea35911604,22
39.Vaslui7591972,24
40.Vâlcea7846942,88
41.Vrancea5316481,67
42.Mun. București6613111596,61
43.Cazuri noi nealocate pe județe5999*290 
 TOTAL465.9828.134 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Alte articole:   Cristian Diaconescu, președintele PMP: Modificarea Constituției, o necesitate imperativă în funcționarea Statului

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.298 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA22
2ARAD42
3ARGEŞ45
4BACĂU27
5BIHOR19
6BISTRIŢA-NĂSĂUD8
7BOTOŞANI17
8BRĂILA45
9BRAŞOV40
10BUZĂU15
11CĂLĂRAŞI11
12CARAŞ-SEVERIN11
13CLUJ32
14CONSTANŢA48
15COVASNA12
16DÂMBOVIŢA23
17DIN STRAINATATE2
18DOLJ15
19GALAŢI45
20GIURGIU21
21GORJ19
22HARGHITA19
23HUNEDOARA27
24IALOMIŢA14
25IAŞI67
26ILFOV56
27MARAMUREŞ12
28MEHEDINŢI14
29MUNICIPIUL BUCUREŞTI180
30MUREŞ44
31NEAMŢ24
32OLT37
33PRAHOVA52
34SĂLAJ11
35SATU MARE28
36SIBIU44
37SUCEAVA40
38TELEORMAN36
39TIMIŞ44
40TULCEA2
41VÂLCEA5
42VASLUI17
43VRANCEA6
 TOTAL1298

Până astăzi, 11.045 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Alte articole:   Toaleta autoamată, în probe în Livada Poștei

În intervalul 27.11.2020 (10:00) – 28.11.2020 (10:00) au fost raportate 161 de decese (94 bărbați și 67 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași,  Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara,  Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 de ani, 16 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 40 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 56 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 47 decese la categoria de peste 80 de ani.

Alte articole:   Creștere a infectărilor cu SARS-COV-2 la Fundata! Situația în fiecare localitate din județul Brașov

151 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 10 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.040. Dintre acestea, 1.249 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.081.557 de teste. Dintre acestea, 33.021 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 20.669 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.352 la cerere.

Pe teritoriul României, 46.389 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.952 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 70.150 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 62 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.859 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 618 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 27 noiembrie a.c., 6.182 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 950.700 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 8 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like!

Distribuie dacă îți place!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Anunţuri mică publicitate