blog-logo

21.11.2020 508 cazuri noi de infectare cu SARS-COV-2, la Brașov!

21.11.2020 508 cazuri noi de infectare cu SARS-COV-2, la Brașov!

Până astăzi, 21 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 412.808 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

287.310 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.685 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba88331776,22
2.Arad98672995,59
3.Argeș114962964,47
4.Bacău116231612,63
5.Bihor123942535,53
6.Bistrița-Năsăud51191154,01
7.Botoșani5252802,53
8.Brașov160825086,45
9.Brăila4937823,07
10.Buzău5875962,5
11.Caraș-Severin4223802,84
12.Călărași3509963,15
13.Cluj186334247,19
14.Constanța133444836,16
15.Covasna37051093,3
16.Dâmbovița100372203,51
17.Dolj107771283,3
18.Galați88531772,61
19.Giurgiu33751322,49
20.Gorj4007301,74
21.Harghita4339462,04
22.Hunedoara76012233,5
23.Ialomița3778733,35
24.Iași171504582,96
25.Ilfov123992928,17
26.Maramureș75441133,16
27.Mehedinți3458902,85
28.Mureș106232304,95
29.Neamț86431012,46
30.Olt63481431,79
31.Prahova167314164,28
32.Satu Mare46182004,94
33.Sălaj5096614,6
34.Sibiu120802348,82
35.Suceava121971612,22
36.Teleorman4890942,67
37.Timiș169724435,97
38.Tulcea2940733,24
39.Vaslui6881932,04
40.Vâlcea72991532,79
41.Vrancea4829681,88
42.Mun. București5718311685,88
43.Cazuri noi nealocate pe județe7268*806 
 TOTAL412.8089.685 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Alte articole:   Deputatul USR Tudor Benga, confirmat pozitiv la infectarea cu coronavirus

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

*  

 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.362 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA27
2ARAD36
3ARGEŞ43
4BACĂU15
5BIHOR25
6BISTRIŢA-NĂSĂUD23
7BOTOŞANI13
8BRĂILA11
9BRAŞOV40
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI28
12CARAŞ-SEVERIN30
13CLUJ43
14CONSTANŢA60
15COVASNA11
16DÂMBOVIŢA31
17DOLJ34
18GALAŢI39
19GIURGIU14
20GORJ8
21HARGHITA6
22HUNEDOARA28
23IALOMIŢA7
24IAŞI90
25ILFOV57
26MARAMUREŞ16
27MEHEDINŢI4
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI198
29MUREŞ23
30NEAMŢ17
31OLT22
32PRAHOVA71
33SĂLAJ9
34SATU MARE14
35SIBIU81
36SUCEAVA26
37TELEORMAN10
38TIMIŞ70
39TULCEA10
40VÂLCEA30
41VASLUI21
42VRANCEA11
 TOTAL1362

Până astăzi, 9.916 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Alte articole:   Incidența cazurilor de coronavirus din județul Brașov, tot în scădere!

În intervalul 20.11.2020 (10:00) – 21.11.2020 (10:00) au fost raportate 160 de decese (98 bărbați și 62 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Argeș, Bacău,  Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Sălaj, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 3 decese la categoria de vârstă 30-39 de ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani,16 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 39 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 60 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 35 decese la categoria de peste 80 de ani.

151 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.294. Dintre acestea, 1.132 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.877.953  teste. Dintre acestea, 33.221 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 20.387 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.834 la cerere.

Pe teritoriul României, 47.048 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.663 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 77.333 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 16 persoane.

Alte articole:   Marius Dunca: Guvernul lui Iohannis a făcut prăpăd nu doar în Sănătate, ci și în Economie!

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.484 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 832 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 20 noiembrie a.c., 7.208 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.175.680 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 3 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.864  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.935 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.018 în Germania, 167 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 10 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

Până la data de 20 noiembrie 2020, au fost raportate 11.542.665 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Spania, Regatul Unit, Italia, și Germania.

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAŢI*  
Franţa2.086.288(+21.150)  47.127 (+429)    155.829   (+2.684)
Spania1.541.574(+16.233)  42.291 (+252)    150.376          – 
Regatul Unit1.453.256(+22.915)  53.775 (+501)        3.260         (+18)
Italia1.308.528(+36.176)  47.870 (+653)    520.022  (+21.035)
Germania   879.564(+23.648)             13.630 (+260)    587.780  (+16.819)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 20 NOIEMBRIE 2020  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAȚI*  
56.984.774 (+616.188)1.360.879 (+10.166)36.881.629 (+360.869)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

* datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 19 – 20 noiembrie 2020

* CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like!

Distribuie dacă îți place!

Leave a Reply

Your email address will not be published.