blog-logo

Brașoveanul Edi Grosu, lider la general în Turul Luxemburgului

Ciclistul brașovean Edi Grosu s-a impus în clasamentul general în Turul Luxemburgului după trei etape.

Rutierul lui Nippo Delko One Provence, Eduard-Michael Grosu, a trecut pe primul loc în clasamentul general în Turul Luxemburgului după etapa a 3-a, câştigată joi de germanul John Degenkolb (Lotto-Soudal), potrivit Agerpres.

Pe distanţa de 164,3 km, între Rosport şi Schifflange, John Degenkolb s-a impus la sprint, fiind cronometrat în 3 h 35 min 43 sec.

Pe locul 2 a încheiat Eduard Grosu, iar poziţia a treia i-a revenit belgianului Pieter Vanspeybrouck (Circus-Wanty Gobert), ambii sosind în acelaşi timp cu învingătorul.

Grosu, care a câştigat duminică, Turul României, a trecut pe primul loc la general, detronându-l pe italianul Diego Ulissi (UAE Emirates), câştigătorul primei etape.

Alte articole:   Persoanele fizice vor putea plăti datoriile la stat în rate

Grosu, cu timpul de 7 h 38 min 49 sec, are un avans de 5 secunde faţă de Ulissi.

Vineri va avea loc etapa a 4-a, Rodange – Differdange, lungă de 201 km.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like!