Brașoveanul Eduard Grosu pe podium în etapa a 2-a din Turul României

Rutierul brașovean Eduard Michael Grosu s-a clasat pe locul trei în cea de-a doua etapă a Micii Bucle, desfășurată, joi, între Brașov și Focșani, pe o distanță de 176,3 km.

La startul etapei au fost prezenţi 96 de sportivi, după ce şase au abandonat în etapa inaugurală a competiţiei.

În etapa a doua, Braşov – Focşani, din cei 96 de rutieri care au luat startul, 92 au ajuns la finish.

Cea de-a doua etapă din Turul României a fost câștigată de polonezul Stanislaw Aniolkowski de la CCC Development Team.

Pe locul secund s-a clasat estonianul Mihkel Raim, iar pe trei a terminat Eduard Grosu, component al echipei naționale a României.

Pentru clasarea pe podium Grosu s-a ales cu trei puncte în clasamentul mondial UCI.

În prima etapă a Competiției, care s-a desfășurat miercuri, între Cluj și Sighișoara, brașoveanul a ocupat tot cea de-a treia poziție.

Lider la general în Turul României a rămas olandezul Ivar Slik, câștigătorul primei etape.

Competiția continuă, astăzi, 13 septembrie, cu o etapă de 125 km între Buzău și Târgoviște.

Alte articole:   Conferință la Brașov: Aplicațiile Ozonoterapiei în Medicină