Spectacol handbalistic la Brașov, la a șaptea ediție a FunSports Cup

Spectacol handbalistic la Brașov, la a șaptea ediție a FunSports Cup

Brașovul a găzduit, în perioada 26-30 august, turneul internațional de handbal pentru juniori FunSports Cup, la startul căreia s-au aflat nu mai puțin de 45 de echipe din țară și din străinătate.

Ajuns la ediția cu numărul șapte, cel mai puternic turneu din handbalul juvenil desfășurat în România a însemnat un adevărat spectacol handbalistic, cu peste 100 de meciuri disputate într-o atmosferă pe care o întâlnim la partidele de seniori.

Sute de spectatori în tribune, tineri de viitor, handbal de calitate și meciuri „încinse”, culminând cu cele disputate în ultima zi a competiției, cele care au stabilit și clasamentele.

Câștigătoare au fost LPS Iași (U16-băieți), Portovik Yuznhi – Ucraina (U14 băieți), ACS Transilvania Brașov (U12-băieți), iar la feminin, CSM Corona Brașov  s-a impus atât la U 14, după o finală cu Academy Alushevski Skopje, cât și la U 12.

„Am fost bucuroși să avem atâtea echipe la Brașov, turneul având an de an atât o participare numeroasă, cât și o bună calitate a jocurilor. A fost un adevărat spectacol handbalistic în sălile orașului și suntem siguri că pe mulți dintre acești copii îi vom vedea în viitor în meciurilor din Liga Națională. Le mulțumim tuturor pentru că ne-au acceptat invitația și le dorim succes în sezonul care stă să înceapă”, a spus Marius Fetti, director al ACS Transilvania Brașov și organizator al competiției.

Clasamentele FunSports Cup 2019

U14F

  • 1Corona Brașov
  • 2Akademia Alushovsky Skopje (Macedonia de Nord)
  • 3CSO Buhuși

➡️Golgheter: Ioana Ghirdă (Corona Brașov)

➡️Cel mai bun portar: Ana Nikolovska (Akademia Alushovsky Skopje)

➡️MVP: Poiană Miruna (CSO Buhuși)

U12F

  • 1Corona Brașov
  • 2Olimpic Lucian Bute Galați
  • 3Transilvania 1 Brașov
Alte articole:   Irie Warriors revin în forță la Brașov, în Subsol Club

➡️Golgheter: Denisa Lache (Transilvania 1 Brașov)

➡️Cel mai bun portar: Ana Totoescu (Corona Brașov)

➡️MVP: Zugrăvel Andreea (Olimpic Lucian Bute Galați)

U12M

  • 1Transilvania 1 Brașov
  • 2Junior BB Buzău
  • 3Dobrogea Sud Constanța

➡Golgheter: Andi Popa (Transilvania 1 Brașov)

➡Cel mai bun portar: David Dascălu (Transilvania 1 Brașov)

➡MVP: Octav Coman (Junior BB Buzău)

U14M

  • 1Transilvania Brașov
  • 2Junior BB Buzău
  • 3Dobrogea Sud Constanța

➡️Golgheter: Makhanovski Maksym (Portovik Yuznhi)

➡️Cel mai bun portar: Zaharia Teodor (Transilvania 1 Brașov)

➡️MVP: Gusynin Maksym (Portovik Yuznhi)

U16M

  • 1LPS Iași
  • 2Dobrogea Sud Constanța
  • 3Dinamo Brașov

➡️Golgheter: Chitic Tiberiu (LPS Iași)

➡️Cel mai bun portar: Andrei Gârtan (LPS Iași)

➡️MVP: Ionuț Stănescu (Dobrogea Sud Constanța)

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Anunţuri mică publicitate

0 Shares
Share via
Copy link
Powered by Social Snap