Informaticienii de la Grigore Moisil au nevoie de ajutor să-i bată pe americani acasă la ei

Informaticienii de la Grigore Moisil au nevoie de ajutor să-i bată pe americani acasă la ei

American Computer Science League (ACSL) a dat din nou startul pentru elevii de liceu. Printre cei înscrişi anul acesta se numără şi elevii Colegiului Naţional de Informatică „Grigore Moisil” Braşov, recunoscut formator de informaticieni, cu un prestiogios palmares intern şi internaţional.

La concursul ACSL, elevii noştri concurează, în prima fază, alături de reprezentanţii a 225 de licee din Statele Unite, Canada, Europa şi Japonia dovedind, într-un regim de mare obiectivitate, că pregătirea lor în domeniul programării calculatoarelor este excelentă.

În luna mai 2018 va avea loc în Barrington High School in Barrington, Rhode Island, confruntarea finală între cele mai bine plasate licee în etapele la distanţă anterioare.

Colegiul Naţional de Informatică „Grigore Moisil” Braşov și-a propus să participe cu o echipă pentru categoria Intermediate 5. La etapele preliminare, desfăşurate pe internet, s-au obţinut punctaje foarte apropiate de maxim sau chiar maxime.

Rezultatele Colegiului Naţional de Informatică Grigore Moisil Braşov la precedentele finale ACSL, au fost:

 • locul 1 (Sr), locul 5 (Int) la finala concursului ACSL de la Newbury Park – 2017
 • locul 1 (Sr), locul 4 (Int) și locul 6 (Jr) la finala concursului ACSL de la Nashua – 2016
 • locul 4 (Int) si locul 5 (Jr) la finala concursului ACSL de la Orlando- 2015
 • locul 1 (Int) la final concursului ACSL de la Denver- 2014
 • locul 1 (Int și Sr) și locul 3 (Jr) la finala concursului ACSL de la Raleigh- 2013
 • locul 1 (Int) si locul 2( Jr şi Sr) la finala concursului ACSL de la West Chester, Pennsylvania- 2012
 • locul 1 (Int) la finala concursului ACSL de la NorthHaven, Connecticut– 2011
 • locul 1 (Jr si Sr) la finala concursului ACSL de la Robesonia, Pennsylvania -2010
 • locul 1 la finala concursului ACSL de la Madison, Alabama – 2009
 • locul 2 la finala concursului ACSL de la Marriottsville – 2008
 • locul 1 la finala concursului ACSL de la Houston – 2007
 • locul 5(Int) şi locul 8(jr) la finala concursului ACSL de la Cincinatti – 2006
 • locul 1(Int) şi locul 5(sr) la finala concursului ACSL de la Allentown – 2005
 • locul 2(Int) şi locul 1(jr) la finala concursului ACSL de la Chicago – 2004
 • locul 4 la finala concursului ACSL de la Los Angeles – 2003
 • locul 2 la finala concursului ACSL de la Montreal – 2002
 • locul 8 la finala concursului ACSL de la Miami – 2001
Alte articole:   Până la urmă era bună de băut apa tulbure?

Privind retrospectiv și analizând rezultatele obţinute până acum, ținând seama de experienţa de concurs dobândită de elevi şi de profesorii coordonatori, există mari aşteptări ca, şi în acest an, echipa braşoveană să obţină un loc de top în finala acestei competiții.

Din considerente obiective, nici şcoala, nici familiile elevilor noştri nu vor putea acoperi integral costurile transportului şi al şederii în SUA (în jur de 2500 USD/persoană). Depinde așadar, în mare măsură, de înţelegerea şi bunăvoinţa dumneavoastră ca şi în acest an elevii de la Colegiul Naţional de Informatică „Grigore Moisil” Braşov să se întoarcă glorioşi dintr-o confruntare internaţională a tinerelor elite.

Prin intermediul Asociaţiei VIITORUL ÎNCEPE AZI din Braşov care susţine, printre altele, promovarea tinerilor elevi merituoşi, se asigură o parte din fondurile necesare deplasării echipelor, inclusiv taxa de înscriere în concurs, taxa de participare la faza finală şi premii personale câştigătorilor.

Pentru restul sumei este nevoie de susţinere financiară care să acopere cumpărarea biletelor de avion, 7 persoane (dus-întors), cheltuielile de cazare şi masă pentru  12 zile, 7 persoane, alte cheltuieli (transport pe continentul american, taxa de viză, taxe de concurs).

„Participarea, şi probabil o bună clasare în acest an, vor oferi mai multă încredere acestor  adolescenţi braşoveni, de aceea reprezintă încă un pas pentru consolidarea prestigiului colegiului nostru, pentru municipiul şi judeţul nostru şi nu în ultimul rând pentru ţară. Totodată, aceşti tineri aduc un solid aport la crearea statutului de putere într-un domeniu cum este informatica, este un mod onorabil de a atrage atenţia asupra noastră şi de a participa la ce se întâmplă important pe plan mondial, de fapt, de a ne pregăti înţelept viitorul ca naţiune, comunitate şi persoane particulare. Vă asigurăm că orice ajutor sau orice sugestie din partea dvs. va fi primită cu recunoştinţă şi încredere”, spune Manuela Şerban, preşedintele Asociaţiei Viitorul Începe Azi, din Braşov.

Persoanele interesate o port contacta la telefoanele 0268 332 042, 0751 019 118. E-mail : cmanucas@gmail.com.

Alte articole:   Modernizarea corpului vechi al Maternităţii trebuie încheiată în octombrie 2016
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Anunţuri mică publicitate

0 Shares
Share via
Copy link
Powered by Social Snap