blog-logo

Handbal: Corona Brașov – CSM Ploiești 22-21

handbal corona2ASC Corona 2010 Brașov a învins, la limită, pe CSM Ploiești, cu scorul de 22-21 (12-13), luni seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 14-a a Ligii Naționale de handbal feminin.

Principalele marcatoare au fost Cristina Zamfir (7 goluri) și Aurelia Brădeanu (5), de la gazde, respectiv ucrainencele Alla Șeiko (6) și Irina Șuțka (5), de la CSM Ploiești.

Ultimul joc din prima etapă a returului a fost la un pas să se încheie cu o mare surpriză. Corona Braşov s-a chinuit vizibil cu CSM Ploieşti în tentativa de a obţine cele trei puncte. Exceptând debutul partidei, în care formaţia pregătită de Bogdan Burcea a condus cu 7-1, aproximativ 40 de minute au fost controlate de formaţia oaspete.

Alte articole:   Mihai Cîmpeanu: Am lansat licitaţia pentru construcţia Bazei sportive

CSM Ploieşti a intrat în avantaj la pauză, scor 13-12, şi a condus şi în majoritatea timpului a reprizei secunde. Practic, echipa braşoveană a revenit la conducere în minutul 51 (scor 19-18), iar în finalul meciului a apărat avantajul minim de pe tabela de marcaj. Corona Braşov a ieşit cu bine dintr-un final încins şi pentru faptul că formaţia prahoveană a evoluat în ultimele momente în inferioritate şi nu a pregătit la antrenamente, spre exemplu, schimbarea portar – jucător de câmp, schemă foarte des utilizată în handbalul nordic. Din contră, Kurtes a forţat egalarea trimiţând portarul în atac.

De fapt, schimbarea portarului cu o jucătoare de câmp în inferioritate numerică a fost destul de rar văzută în Liga Naţională, poate şi pentru că acest exerciţiu nu este lucrat la şedinţele de pregătire de foarte mulţi antrenori.

Alte articole:   Incendiu la Săcele, cu două victime: o femeie şi un copil
1. HCM Baia Mare 14 13 1 436-306 39
2. CSM Bucureşti 14 12 2 403-288 35
3. Corona Braşov 14 11 2 1 396-304 35
4. SCM Craiova 14 11 3 310-288 33
5. HCM Roman 14 8 2 4 330-328 26
6. Dunărea Brăila 14 8 6 384-366 24
7. CSM Ploieşti 14 6 8 323-349 18