blog-logo

Poate fi restaurat Centrul Istoric al Brașovului?

Poate fi restaurat Centrul Istoric al Brașovului?
panorama brasov piata sfatului biserica neagraO tema importanta ce se dezbate in aceste zile este cea a restaurarii centrului istoric al orasului. Importanta acestei teme este atat in perspectiva obtinerii de catre orasul nostru, in 2021, a statutului de Capitala Culturala Europeana, cat si datorita deteriorarii accentuate a cladirilor aflate in zona de rezervatie de arhitectura, zona centrului istoric al Brasovului.
„Asa cum am afirmat si zilele trecute la dezbaterea desfasurata pe tema salvarii centrului istoric de la primaria Brasov, in acest sens vor trebui rezolvate atat probleme de cadru legislativ, prin modificari aduse Codului Civil, cat si probleme de obtinere a finantarilor pentru restaurarea fatadelor“, a declarat consilierul local Ciprian Bucur.
Acesta a precizat că, împreuna cu deputatul PNL de Brasov Petre Roman, a demarat un proiect de modificare a Codului Civil privind procedura de obtinere a acordurilor notariale a coproprietarilor cladirilor situate in aceste zone.
Astfel, pentru cladirile declarate printr-o hotarare a Consiliului Local ca fiind de interes public, acordurile notariale vor putea fi inlocuite cu procedura informarii coproprietarilor printr-o scrisoare recomandata cu confirmare de primire, careia intr-un termen rezonabil acestia vor trebui sa raspunda, dupa expirarea acestui termen acordul acestora fiind considerat unul tacit.
Se va inlatura astfel intarzierea nejustificata a obtinerii autorizatiilor de construire in aceste zone, precum si procedura de durata si costisitoare, aceea de obtinere a acordurilor in instanta judecatoreasca. Aceste prevederi se vor aplica cu strictete si numai in scopul restaurarii si conservarii fatadelor din zonele mai sus mentionate, spune Ciprian Bucur.
„De asemenea, vom discuta cu doamna ministru Maria Grapini despre posibilitatea integrarii orasului nostru intr-un program operational sectorial denumit «Turism si patrimoniu cultural istoric», program aflat in prezent in derulare“, a mai precizat consilierul local PNL.
Distribuie dacă îți place!
Alte articole:   Marius Dunca: ,,Spitalele brașovene nu primesc finanțare, dar suntem campioni la corupție''

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Anunţuri mică publicitate