blog-logo

Festivalului Olimpic al Tineretului European, în direct la TVR 1 şi TVR 2

Festivalului Olimpic al Tineretului European, în direct la TVR 1 şi TVR 2

sigla fote 2013Toate transmisiunile vor putea fi urmărite simultan pe TVR Internaţional, TVR HD şi pe portalul video al Televiziunii Române – www.tvrplus.ro
Duminică, 17 februarie, se va da startul celei de-a 11-a ediţii de iarnă a Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE) Braşov 2013. Televiziunea Română, ca partener media al primei competiţii olimpice găzduite de România, va transmite în direct probele pe TVR 1 şi TVR 2, transmisiunile celor două posturi putând fi urmărite simultan şi pe TVR Internaţional, TVR HD şi online, pe www.tvrplus.ro (în secţiunea ‘Live’).

Programul transmisiunilor directe ale competiţiilor de la Braşov, Poiana Braşov, Predeal, Râşnov şi Fundata-Cheile Grădiştei este următorul:

Duminică 17 februarie

  • • TVR 2 – 12.00 – Patinaj viteză 1500 m, masculin şi feminin – pistă scurtă, comentatori Alina Alexoi şi Cristian Mândru;
  • • TVR 1 – 19.30 – Ceremonia de deschidere prezentată de Iuliana Tudor şi Cristian Mîndru, comentează Alina Alexoi.

Luni, 18 februarie

• TVR 1 – Transmisiuni directe alternative

  • 10.30 – 15.00: Patinaj viteză pistă scurtă (500 m feminin + masculin + ştafetă), comentatori: Alina Alexoi şi Cristian Mîndru;
  • 10.30 – 11.30: Sărituri cu schiurile – calificări masculin, comentator Sorin Hobana;
  • 11.30 – 14.00 Sărituri cu schiurile – individual masculin, comentator Sorin Hobana;
  • 16.00 – 18.30 Hochei: Rusia – Elveţia, comentator Emil Hossu-Longin;
Alte articole:   Atenție, șoferi! Ceața îngreunează traficul rutier pe mai multe drumuri din județul Brașov

• TVR 2 – 20.00 – Hochei: Finlanda – Cehia, comentator Emil Hossu-Longin;

Marţi, 19 februarie

• TVR 1 – Transmisiuni directe alternative

  • 10.30 – 13.30 Snowboard (calificări)- SBX feminin + masculin;
  • 10.30 – 11.00 Sărituri cu schiurile – calificări feminin, comentator Sorin Hobana;
  • 10.30 – 11.30 Biatlon – individual feminin 10 km, comentator Vlad Arhire;
  • 10.30 – 15.00 Patinaj viteză – pistă scurtă, 1000 m feminin + masculin + ştafetă mixt, comentator Alina Alexoi;
  • 11.00 – 13.30 Sărituri cu schiurile – individual feminin, comentator Sorin Hobana;
  • 13.00 – 14.30 Biatlon individual masculin 12.5 km, comentator Vlad Arhire;
  • 14.00 – 15.30 Snowboard (finale)- SBX feminin + masculin, comentator Cristian Mîndru;
  • 16.00 – 18.30 Hochei: Elveţia-Letonia, comentator Emil Hossu-Longin;

• TVR 2 – 20.00 – Hochei: România – Finlanda, comentator Emil Hossu-Longin;

Miercuri, 20 februarie

• TVR 1

  • 10.30 Sărituri cu schiurile – echipe masculin, comentator Sorin Hobana
  • 15.30 transmisiuni directe alternative (15.30 – 17.30) Patinaj artistic program scurt feminin comentator Alina Alexoi şi (16.00 – 18.30) Hochei: Letonia – Rusia, comentator Emil Hossu-Longin
Alte articole:   VIDEO Imagini cu cerbi în duel surprinse în pădurile din Brașov

• TVR 2

  • 19.30 – Patinaj artistic, program scurt masculin şi Hochei: Cehia – România, comentatori Alina Alexoi (patinaj) şi Emil Hossu-Longin (hochei), transmisiuni directe alternative

Joi, 21 februarie

• TVR 1- transmisiuni directe alternative

  • 10.30 – 15.30 Snowboard (calificări şi finale) – PGS feminin + masculin, comentator Cristian Mîndru;
  • 10.30 – 11.30 Biatlon – sprint feminin 6 km, comentator Vlad Arhire;
  • 10.30 – 11.30 Sărituri cu schiurile – calificări echipe feminin, comentator Sorin Hobana;
  • 11.30 – 14.00 Sărituri cu schiurile – finale echipe feminin, comentator Sorin Hobana;
  • 12.30 – 17.00 Patinaj artistic – program liber feminin, comentator Alina Alexoi;
  • 13.00 – 14.30 Biatlon sprint masculin 7.5 km, comentator Vlad Arhire;
  • 16.00 – 18.30 Hochei -meciul pentru locul 5, comentator Emil Hossu-Longin (alternativ pe TVR 1 şi TVR 2);

• TVR 2 – 20.00 – Hochei: Meci pentru locul 3 (A2 – B2) – Bronz, comentator Emil Hossu-Longin;

Vineri, 22 februarie

• TVR 1- transmisiuni directe alternative

  • 10.30 – 12.00 Biatlon – Ştafetă mixt 2x6km / 2×7.5 km, comentator Vlad Arhire;
  • 14.00 – 14.30 Schi alpin, Slalom paralel – echipe, comentator Cristian Mîndru;
  • 10.30-11.30 Sărituri cu schiurile calificări echipe mixt, comentator Sorin Hobana;
  • 11.30 – 14.00 Sărituri cu schiurile finale echipe mixt, comentator Sorin Hobana;
  • 10.30 – 14.00 Patinaj artistic – program liber masculin, comentator Alina Alexoi;
  • 14.30 Hochei: Finala, comentator Emil Hossu-Longin;
  • • TVR 2 – 14.35 – Schi alpin – slalom paralel, comentator Cristian Mîndru;
  • • TVR 2 – 19.30 – Ceremonia de închidere. Transmisiune directă de la Braşov, comentatori: Alina Alexoi şi Cristian Mîndru.
Alte articole:   Workshop, la Brașov: „Prevenirea și gestionarea afecțiunilor musculoscheletice de origine profesională”

Festivalul Olimpic al Tineretului European este o competiţie desfăşurată sub egida Comitetului International Olimpic, destinată sportivilor juniori (14-18 ani) din cele 49 de ţări europene. FOTE se organizează în fiecare an impar, iar fiecare an de organizare conţine o ediţie de iarnă şi una de vară. Prima ediţie de vară a avut loc în 1991 şi prima ediţie de iarnă în 1993. Pentru prima dată, România a obţinut dreptul de a organiza FOTE, la Braşov, ediţia de iarnă 2013 fiind cea de-a 11-a.

Distribuie dacă îți place!
  1. […] post Festivalului Olimpic al Tineretului European, în direct la TVR 1 şi TVR 2 appeared first on News […]

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.