blog-logo

FOTE 2013: Iată cei 58 de sportivi care reprezintă România!

FOTE 2013: Iată cei 58 de sportivi care reprezintă România!
Daniela Haralambie

Daniela Haralambie

României va fi reprezentată de un lot de 58 de sportivi la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2013, care va avea loc în perioada 17-22 februarie în judeţul Braşov. Cei mai mulţi tricolori vor fi la hochei, unde lotul este format din 20 de jucători.

Alte discipline cu reprezentare importantă sunt biatlonul (8 sportivi) şi schiul fond (8 sportivi). Ţara noastră va avea câte şase reprezentanţi la schi alpin şi sărituri cu schiurile, patru la short track, câte trei la snowboard şi patinaj artistic.

La FOTE 2013 vor participa în total 910 sportivi din 45 de ţări, 559 băieţi şi 351 fete.

Cei mai mulţi sportivi vor concura la schi alpin, 187, la schi fond vor fi 168 de participanţi, la biatlon vor concura 145 de sportivi, la hochei pe gheaţă 120, la snowboard 91, la sărituri cu schiurile 85, la short track 64, iar la patinaj artistic s-au înscris 50 de sportivi.

Alte articole:   Gărzile la domiciliu ale chirurgilor plasticieni. Probleme, abuzuri (?), legislație incoerentă, la Spitalul Județean

Întrecerile la schi alpin şi patinaj vor avea loc în Poiana Braşov, cele de biatlon la Cheile Grădiştei, schi fond la Predeal, hochei pe gheaţă la Braşov, sărituri cu schiurile la Râşnov, iar snowboard la Predeal.
BIATLON (8):

Feminin: Dorottya Buzas (CSS Miercurea Ciuc), Oana Vălean (CSS Baia Sprie), Renata Racz (CSS Miercurea Ciuc), Bernadette Focze (CSS Miercurea Ciuc).
Masculin: Raul Demeter (CSS Baia Sprie), Richard Crăciun (CSS Miercurea Ciuc), Norbert Kristo (CSS Miercurea Ciuc), Hunor Gego (CSS Miercurea Ciuc).
Antrenori: Simon Marton, Marin Ananie, Izabela Gecse.

SCHI ALPIN (6):

Feminin: Raluca Ciocănel (CS Carpaţi Sinaia), Ania Caill (CS Caraimanul Buşteni).
Masculin: Koppany Papp (CS Miercurea Ciuc), Renaldo Frăţilă (CS Carpaţi Sinaia), Andrei Cenţiu (CS Universitar Braşov), Alexandru Nicolescu (ASC Montana Schi Poiana Braşov).
Antrenori: Florin Cristea, Bianca Stan, Andrei Burchiu.

Alte articole:   Deschiderea anului universitar 2022-2023 la Universitatea Transilvania

SCHI FOND (8):

Feminin: Erzebet Sara (CSS Gheorgheni), Reka Bajko (CSS Gheorgheni), Daniela Capătă (LPS Bistriţa), Edith Vakaria (CSS Gheorghieni).
Masculin: Daniel Pripici (CSS Sinaia), Alin Cioancă (LPS Bistriţa), Daniel Cojocaru (CSS Sinaia), Marius Tălpaş (LPS Bistriţa).
Antrenori: Ioan Poponeci, Istvan Ianosi.

SCHI SĂRITURI (6)

Feminin: Daniela Haralambie (CS Săcele), Raluca Trâmbiţaş (CSS Braşovia)
Masculin: Iulian Pîtea (CSS Dinamo Râşnov), Robert Tatu (CS Dinamo/CS Braşov), Eduard Torok (CSS Dinamo Râşnov), Robert Purice Buzescu (CSS Braşovia).
Antrenori: Florin Spulber, Csaba Magdo, Adrian Comănescu.

SNOWBOARD (3):

Feminin: Luana Cherecheş (CS Crazy Bike Sibiu)
Masculin: Peter Almaşi (CS Triple S Predeal), Ionuţ Ungureanu (CS Triple S Predeal)
Antrenor: Florin Staicu.

Alte articole:   O nouă creșă se va construi în municipiul Făgăraș

PATINAJ ARTISTIC (3):

Feminin: Denisa Sandu (CSS Braşov), Maria Fay Bowmar Vangeystelen (Clubul Sportiv RCM Cluj-Napoca);
Masculin: Cătălin Dumitrescu (Soc. Patinaj – LPS Braşov)
Antrenor: Marius Negrea.

PATINAJ VITEZĂ (SHORT TRACK) (4)

Feminin: Bianca Stănică (CSM Braşov), Teodora Pană (CSS Viitorul Cluj);
Masculin: Emil Imre (CSS Miercurea Ciuc), Tamas Antal (CSS Miercurea Ciuc);
Antrenoare: Maria Bogyo este antrenoarea lotului.

Toţi sportivii vor concura în probele de 500 m, 1.000 m, 1.500 m, 3.000 m şi ştafetă.

HOCHEI PE GHEAŢĂ (20)

portari: Attila Adorján, Arnold László;
fundaşi: Tihamér Györfy, Alex Oszkár Przibislawszky, Zsolt Mátyás, Arnold Kovács, Arnold Bors, Ákos Molnár;
atacanţi: Péter Balázs, Norbert Antal, Mátyás Kovács, Róbert Győrgy, István Geréb, Milán Karda, Gergő Iszlay, Tamás Részegh, Tibor Albert, Norbert Karda, Cosmin Marinescu, Attila Janovits.
Antrenor: Ottó Keresztes.

Distribuie dacă îți place!

Leave a Reply

Your email address will not be published.