FC Brașov a pierdut și partida cu Astra Giurgiu: 2-1

Astra Ploieşti a învins pe FC Braşov cu scorul de 2-1 (2-1), luni seara, în deplasare, în ultimul meci din etapa a 5-a a Ligii I de fotbal.

La primul meci al antrenorului Gigi Mulţescu pe banca Astrei, echipa s-a văzut condusă din min. 3, când Cristian Munteanu a transformat penalty-ul acordat după faultul lui Ştefan Bărboianu la Paul Batin. Astra a restabilit egalitatea în min. 26, tot dintr-un penalty, transformat de Valerică Găman. Braşoveanul Olariu a fost eliminat la faza acordării loviturii de pedeapsă pentru fault la Takayuki Sato. Nigerianul Fatai a adus pe Astra în avantaj în min. 37, cu un şut la colţul scurt.

Braşovenii au jucat mei bine după pauză şi au avut o bară, în min. 49, când Alexandru Mateiu a şutat la colţul scurt, dar portarul Silviu Lung jr a respins în bară.
FC Braşov a terminat meciul în 9 jucători, după ce portughezul Bruno Madeira a fost eliminat în prelungiri.

FC Braşov: Taborda – Velayos, Lazăr, Cr.Munteanu, Cr.Ionescu – Mateiu, Tameş (Olariu ’13), Madeira – I.Popa (Brata ’72) – Hadnagy (Viveiros ’29), Batin. Antrenor: Ionuţ Badea.

Astra: Lung – Măţel, Melinte, Găman, Bărboianu (Morais ’17)- Enache, Seto, Seydu, Distefano – Ivanovski, Fatai. Antrenor: Gheorghe Multescu.

Cartonaşe galbene: Batin ’69, Brata ’89, Madeira ’58, ’90+3 , Viveiros ’90+2 / Bărboianu ‘3, Morais ’59

Cartonaşe roşii: Olariu ’24, Madeira ’90+3

Arbitri: Istvan Kovacs – Andrei Constantinescu, Daniel Hulubei. Rezervă: Emil Voicu.

Observator joc: Ionuţ Calancia. Observator arbitri: Nicolae Marodin.

Alte articole:   Junioarele III de la Corona au câştigat bronzul