Programul evenimentelor desfășurate sub titlul „Brașovul, oraș de poveste!” 2018

Programul evenimentelor desfășurate sub titlul „Brașovul, oraș de poveste!” 2018

Purtătorul de cuvânt al Primăriei Brașov, Sorin Toarcea, a prezentat astăzi programul celor patru zile de sărbătoare care se desfășoară sunt titulatura „Brașov, oraș de poveste”.

1 DECEMBRIE 2018 – Ziua Naţională a României

CENTENARUL MARII UNIRI 

B-dul. Eroilor

  •   ora 10.30 – Ceremonial militar şi religios;

Piaţa Unirii

  • ora 11.30 – Depunere de coroane la Monumentul Soldatului Necunoscut

Piaţa Sfatului

  • ora 12.00 – Spectacol folcloric  dedicat Zilei de 1 decembrie cu participarea:
  •          – Şcolii populare de Artă “Tiberiu Brediceanu”;
  •          – Ansamblul Măgura Codlei;
  •          – Ansamblului Ansamblul Korona de dansuri germane,
  • – Ansamblului  Buchet de dansuri tradiționale maghiare,
  • – Ansamblului de dansuri greceşti Efthymos al Comunității Elene din Braşov;
  • – Cosmina Adam;
  • – Gelu Voicu şi Taraful Lăutarii din Teleorman.
  • ora 17.30 – Festivitatea aprinderii luminilor festive;
  • – Concert: Antonia şi Direcţia 5;
  • ora 19.30 – Retragere cu torţe pe traseul:Piaţa Unirii – str. Mureşenilor -bd. Eroilor – sediu (Brigada 2 Vânători de Munte „Sarmizegetusa” Brașov);
  • ora 19.40 – Foc de artificii pe de Dealul Cetăţii

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

  • 19.45 Vernisaj Expozitie 100 de supereroi in actiune – Liceul ”Hans MattisTeutsch 
  • ora 20.00 – Spectacolul: GALA CENTENARULUI MARII UNIRI
  • Dirijor: Ilarion Ionescu-Galați
  • Coregrafia: Nermina Damian
  • Dirijor cor: Leonard Boga
  • Prezintă: actorii Anca Florea și Demis Muraru
  • Soliști Opera Brașov: Mădălina Bourceanu, Cristina Radu, Asineta Răducan, Liviu Iftene
  • Soliști balet: Nicoleta Sasu, Dorin Mirea
  • Soliști Filarmonica Brașov: Florin Ionescu-Galați – vioară, Anton Niculescu – violoncel
  • Corul și Baletul Operei Brașov
  • Orchestra Filarmonicii Brașov
  • Participă: Filarmonica Brașov, Opera Brașov, Teatrul „Sică Alexandrescu”,
  • Uniunea Junilor din Şcheii Brașovului și Brașovul Vechi
  • Spectacolul se transmite in direct in Piata Sfatului

6 DECEMBRIE

Ora 17, 30 CONCERT DE COLINDE 

  • Grupul Vocal acapella VOCELIS
  • Corul Liceului de muzica T. Ciortea
  • Corul Camerata Vesela
  • Grupul ANATOLY
  • IANNA NOVAC 

15 decembrie 2018

Ora 11,00 Vine Mos CRACIUN 

  • Teatru de papusi- teatrul Arlechino din brasov
  • ANDRA GOGAN
  • Paul Batinas
  • Alexxa si Catalina Neacsu
  • Maria Stroe si Sandra Stanila 

31 Decembrie 2018

REVELION

22,30  Muzica populara – Suzana si Daciana Vlad

Muzica pop – Ciro de LUCA

Muzică rock – Phoenix

ARTIFICII

Colegiul Naţional “Andrei Şaguna”

29 NOIEMBRIE 2018

ora 10.00 -Inaugurarea Sălii Marii Uniri şi lansarea revistei ”Personalităţi şaguniste în actul Marii Unirii şi consolidarea României întregite”

 

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Anunţuri mică publicitate

0 Shares
Share via
Copy link
Powered by Social Snap