Sportivă din Braşov, campioană internaţională la aruncarea suliţei

Sportivă din Braşov, campioană internaţională la aruncarea suliţei

Sportiva Clubului Sportiv Municipal (CSM) Braşov, Florina Andreea Necşoiu este noua campioană  a României la aruncarea suliţei, cu rezultatul de 53,82 m. Tot ea a obţinut şi bronzul la aruncarea greutăţii.

Născută la Perisani, în 19.04.1997, sportiva s-a clasat pe locul al 11-lea la Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Utrecht, din 2013. Ea s-a format la CS Șoimii Sibiu.

Cea mai bună performanţă a Campionatele Internaţionale de atletism ale României ”Iolanda Balaş Soter”, desfăşurate sâmbătă şi duminică pe Cluj Arena din Cluj-Napoca, i-a aparţinut turcului Alperen Acet, învingător la săritura în înălţime cu 2,30 m, potrivit site-ului Federaţiei Române de Atletism.

Alperen Acet a acumulat, conform tabelei internaţionale de punctaj, 1.179 puncte, fiind premiat cu suma de 600 de euro. Elena Andreea Panţuroiu a reuşit a doua performanţă, 14,36 m la triplusalt, respectiv 1.154 puncte, fiind recompensată cu 400 de euro, în timp ce Alin Firfirică, învingător la aruncarea discului, cu 64,40 m, a reuşit a treia performanţă a competiţiei, de 1.141 puncte, pentru care a primit 200 de euro.

Florentina Iuşco Marincu (CS Cetate Deva, antrenor Nicolae Alexe) a câştigat la săritura în lungime, cu 6,62 m, depăşindu-le pe Angela Moroşanu şi pe Alina Rotaru.

Ancuţa Bobocel (CSU Craiova-CS Dinamo) s-a impus la 5.000 m (15:39,08), eleva antrenorului Marin Istrate fiind urmată de Roxana Bîrcă (CSA Steaua-CSU Arad, antrenoare Margareta Barbu).

Marina Baboi (SCM Gloria Buzău, antrenoare Doina Voinea) a reuşit un nou record personal, la 200 m (23,81), după cel realizat sâmbătă, la 100 m.

Rezultatele de duminică:

FEMININ
aruncarea discului
1. Ioana Diana Ţigănaşu (CS Ceahlăul Piatra Neamţ) 48,22 m
2. Andreea Iuliana Lungu (CSŞ C. Istrati) 47,22 m
3. Dana Ioana Voicu (CS Dinamo) 43,79 m

400 m garduri
1. Sanda Belgyan (CSU Cluj-Napoca) 59.19
2. Diana Ioana Volf (CSM Bacău) 61.40
3. Lorena Adina Almăşan (CSU Cluj-Napoca) 62.78

800 m
1. Cristina Daniela Bălan (CS Athletics Timişoara) 2:05.62
2. Florina Pierdevară (CSA Steaua) 2:07.54
3. Maria Claudia Florea (SCM Deva, CSU Reşiţa) 2:11.52

200 m
1. Marina Andreea Baboi (SCM Gloria Buzău) 23.81
2. Andrea Miklos (CSŞ Viitorul Cluj) 23.95
3. Ioana Teodora Gheorghe (CSA Steaua) 24.07

aruncarea suliţei
1. Florina Andreea Necşoiu (CSM Braşov) 53,82 m
2. Ioana Valentina Plăvan (CSŞ C. Istrati) 53,29 m
3. Nicoleta Anghelescu (CSA Steaua) 46,32 m

aruncarea greutăţii
1. Lenuţa Burueană (CS Ceahlăul Piatra Neamţ) 14,74 m
2. Ioana Diana Ţigănaşu (CS Ceahlăul Piatra Neamţ) 13,23 m
3. Florina Andreea Necşoiu (CSM Braşov) 12,54 m

3.000 m obstacole
1. Sumeyye Erol (Turcia) 10:16.75
2. Adela Paulina Bălţoi (CS Pandurii Tg. Jiu) 10:28.01
3. Claudia Prisecaru (CSM Focşani 2007) 10:43.69

5.000 m
1. Ancuţa Bobocel (CSU Craiova, CS Dinamo) 15:39.08
2. Roxana Elisabeta Bîrcă (CSA Steaua) 15:52.24
3. Cristina Simion (CSA Steaua) 16:27.34

săritura în lungime
1. Florentina Iuşco Marincu (CN Sp. Cetate Deva) 6,62 m
2. Angela Moroşanu (CSM Bucureşti) 6,49 m
3. Alina Rotaru (CSM Bucureşti) 6,48 m

MASCULIN
triplusalt

1. Levon Agasian (Armenia) 16,57 m
2. Răzvan Cristian Grecu (CSS Nr 1 Constanţa, CS Farul) 16,10 m
3. Florin Alexandru Vişan (LPS Constanţa, CS Farul) 15,92 m

săritura în înălţime
1. Alperen Acet (Turcia) 2,30 m
2. Mihai Donisan (CS Dinamo) 2,15 m
3. Mihai Anastasiu (CS Rapid) 2,15 m

400 m garduri
1. Sinan Oren (Turcia) 50.75
2. Milos Markovic (Serbia) 53.34
3. Eduard Constantin Rusu (LPS Constanţa, CS Farul) 55.36

1.500 m
1. Adrian Garcea (CS Pandurii Tg. Jiu) 3:45.66
2. Nicolae Marian Coman (CSA Steaua) 3:47.31
3. Ionuţ Marius Dumitru (CSU Cluj-Napoca) 3:58.24

200 m
1. Ionuţ Andrei Neagoe (CSM Slatina, CSU Piteşti) 20.93
2. Rafel Muller (Germania) 21.45
3. Alexandru Terpezan (CSM Oneşti) 21.53

3.000 m obstacole
1. Andrei Cristian Ştefana (CSM Craiova) 9:08.11
2. Nicolai Gorbusco (Republica Moldova) 9:09.41
3. Daniel Ionuţ Betej (CSU Reşiţa, CSM Craiova) 9:21.12

aruncarea ciocanului
1. Serghei Marghiev (Republica Moldova) 75,51 m
2. Mihăiţă Andrei Micu (CS Viitorul Vaslui) 63,21 m
3. Florin Sebastian Asmarandei (CSM Bacău) 58,27 m

săritura cu prăjina
1. Andrei Răzvan Deliu (SCM Deva) 4,80 m
2. Valentin Constantin Stanciu (CS Rapid) 4,40 m
3. Dacian Costea (LPS Tg. Mureş) 4,10 m

5.000 m
1. Nicolae Alexandru Soare (CS Ştiinţa Bacău) 14:19.05
2. Ilie Alexandru Corneschi (CSM Craiova) 14:29.28
3. Marius Marian Buşcă (CSM Craiova) 14:52.25

ştafetă 4×400 m
1. Turcia (Ilyas Canakci, Mahsum Korkmaz, Akin Ozyurek, Ahmet Kasap) 3:11.38
2. CSU Cluj-Napoca (Antoniu Opriş, Cristian Tăut, Ilie Bogdan Macovei, Robert Parge) 3:17.14
3. CSM Ploieşti (Constantin Andonii, Mihai Lazăr, Sebastian Mihai Ursachi, Cristian Radu) 3:18.08

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Anunţuri mică publicitate