Ce sanse are Juventus în Champions League?

Regina competitiilor europene intercluburi la fotbal, Champions League, a ajuns in faza sferturilor de finala. Cele 8 echipe  ramase in competitie isi vor disputa locurile in semifinale dupa cum urmeaza:

• Juventus Torino vs. Real Madrid – pe 3 si 11 aprilie
  • FC Sevilla vs. Bayern Munchen – pe 3 si 11 aprilie
  • FC Barcelona vs. AS Roma – pe 4 si 10 aprilie
  • FC Liverpool VS. Manchester City – pe 4 si 10 aprilie.

Dupa cum se observa, La Liga isi mentine dominatia in Liga Campionilor, 3 dintre  sfert-finaliste venind din aceasta competitie. Barcelona, Real Madrid, Bayern Munchen si Juventus sunt prezente obisnuite in aceasta faza a competitiei. Pentru Sevilla si  AS Roma, sferturile de finala ale competitiei reprezinta o adevarata performanta, cu atat mai mult cu cat cele doua echipe nu au rezultate foarte bune in competitiile interne.

Atentia ne este atrasa de intensitatea intalnirilor dintre Liverpool si Manchester City si, indeosebi, dintre Juventus Torino si Real Madrid, finalistele ultimei editii a competitiei. In acest moment se naste intrebarea daca Juventus poate sa castige trofeul in acest an dupa ce a pierdut doua finale in ultimele 3 sezoane.

In iunie 2015, in fata a 70.500 de spectatori pe Olympiastadion din Berlin, Batrana Doamna a pierdut cu scorul de 1-3 finala disputata cu FC Barcelona, pentru ca in 2017, la Cardiff, sa piarda cu 1-4 in fata celeilalte puteri a Spaniei, Real Madrid. Cele doua finale au fost incununarea unei perioade de exceptie a clubului torinez care a castigat ultimele 6 titluri in Italia.

In acest sezon, Juventus a terminat pe locul 2 intr-o grupa cu FC Barcelona, Sporting Lisabona si Olympiacos. Apararea condusa de veteranul Bufon a fost punctul forte al echipei, in cele 6 meciuri primind doar 2 goluri. In optimi, campioana Italiei a trecut de una dintre cele mai in forma formatii din Anglia, Tottenham Hotspur. Italienii au inceput foarte bine meciul tur, disputat pe propriul teren si, in minutul 9 avea deja 2-0. Englezii au egalat pana la final si erau favoriti la calificare inaintea returului. Acesta a inceput perfect pentru ei si la pauza aveau 1-0. Italienii au aratat de ce sunt considerati o forta a Europei si au intors soarta meciului in doar trei minute prin argentinienii Higuain si Dybala.

In meciul cu Real Madrid, Juventus pleaca cu a doua sansa conform site-ului de analiza sportiva tipzor.ro. Italienii pot profita insa de forma mai slaba a spaniolilor care au suferit in meciurile cu Tottenham din grupe, 1-1 la Madrid si 1-3 la Londra si care sunt abia pe locul 3 in La Liga, la 15 puncte in spatele Barcelonei. Agentiile de pariuri online vedeau pe Juventus ca a 9-a favorita la castigarea titlului la startul sezonului. Nici dupa optimi italienii nu sunt favoriti, ei fiind cotati cu a 5-a sansa ,dupa Barcelona, Manchester City, Bayern Munchen si Real Madrid.

Italienii au aratat ca nu uita si nu iarta. In prima confruntare cu Barcelona dupa finala pierduta, ei i-au eliminat pe catalani cu o victorie cu scorul de 3-0 la Torino si o remiza alba la Barcelona. Vor incerca sa razbune si finala pierduta cu Real. Ei mizeaza pe valoarea lotului, pe experienta fotbalistilor si, in primul rand, pe un joc defensiv aproape de superlativ. Un minus pentru italieni este media de varsta. Dintre titularii obisnuiti, doar 3 au sub 30 de ani, Dybala, Pjanic si  Alex Sandro, in timp ce Barzagli, 36 de ani, si Gianluigi Buffon, 40 de ani,  sunt printre cei mai in varsta fotbalisti care au jucat in acest sezon al Champions League.