Handbal: Victorie la limită pentru Corona 2010, la Oradea

Corona 2010 Braşov a reușit să învingă la limită, scor 34-35 (16-20), pe divizionara A de handbal feminin CSU Oradea.

Chiar dacă nu are drept de promovare, fiind „satelitul” formaţiei din Liga Naţională, Corona 2010 a constituit o trupă redutabilă, având în lot numeroase jucătoare de la prima echipă (cu dublă legitimare).

Printre acestea se află Sorina Târcă, fiica fostei mare handbaliste Mariana Târcă. Sorina a marcat, de altfel, nu mai puţin de 16 goluri în meciul de la Oradea, fiind principala artizană a victoriei pentru echipa din Brașov.

Meciul a fost foarte echilibrat, iar verdictul final a fost incert până la ultimul fluier al sirenei. Braşovencele au încheiat prima repriză în avantaj, scor 16-20, dar gazdele au revenit în mitanul secund, reuşind să egaleze în scurt timp, scor 21-21.

Ambele echipe s-au succedat apoi la conducere, aflându-se apoi la egalitate în ultimul minut, scor 34-34. Sorina Târcă a marcat pentru 34-35, dar CSU Oradea a avut timp pentru un ultim atac, din păcate neconcretizat, după o intervenţie decisivă a portarului nostru.

Meciul a fost condus de arbitrii Adrian Nacu şi Adrian Rucoi (ambii din Târgu Mureş).