Câştigătorii Maratonului Internaţional Braşov

Peste 2000 de concurenți din 22 de țări au participat, duminică, la cea de-a treia ediție a Maratonului Internațional Brașov.

Conform site-ului oficial al competiției, mureşeanul Viorel Tamaş a câştigat cursa masculină pe distanţa clasică de 42,195 km cu timpul de 2 h 38 min 53 sec.

Locul secund a fost ocupat de Liviu Croitoru, dein Republica Moldova (2 ore, 42 minute, 23 secunde), iar pe locul al treilea a sosit a fost clujeanul Claudiu Gorgan (2 ore, 44 minute, 52 secunde).

La fete, prima care a trecut linia de sosire a fost Iulia Găinaru, din Zărnești, cu timpul de 3 ore, 08 minute și 33 secunde, urmată de Maria Magdalena Veliscu, 3 h 15 min 42 sec şi Natalia Zbârnea, 3 h 19 min 37 sec.

La semimaraton (21 km), la masculin, câștigătorii au fost Mihail Bizniuk, din Republica Modova, urmat de Dumitru Nicolaev, 1 h 12 min 51 sec şi Robert Necula, 1 h 15 min 23 sec.

La feminin a ieşit învingătoare Adela Paulina Bălţoi, cu timpul de 1 h 28 min 14 sec, urmată de Maria Mihaela Cioveie, 1 h 29 min 03 sec, Luminiţa Suditu, 1 h 38 min 07 sec.

La cros (10,7 km) primii clasați au fost bistrițeanul Călin Vaipan (00:42:45), iar la feminin de Elena Alexandrescu (00:46:51).