Baschet: Olimpicele și-au luat revanșa în fața celor de la CSM Târgoviște

Olimpia CSU Braşov a reuşit să se impună şi să-şi ia revanşa în faţa CSM Târgovişte. Meciul a fost spectaculos, la fianlul căreuia olimpicele au câştigat cu scordul de 80-74, pe reprize 22-23, 22-18, 17-20, 19-13.

În prima repriză, jocul a fost echilibrat, cu uşoare avantaje de-o parte şi de alta, iar în al treilea şi al patrulea ,,sfert”, Olimpia CSU Braşov a avut 7-8 puncte pe tabela de marcaj şi a ştiut să păstreze diferenţa, securizându-şi succesul.

Trebuie remarcată prestația foarte bună a proaspăt revenitei pe teren, Houser, care a trecut uimitor de bine peste cele aproape două luni de inactivitate, după accidentarea de la Alexandria. În urma acestei victorii, echipa braşoveană nu mai poate pierde locul IV înaintea play-off-ului, ceea ce înseamnă că va juca în prima fază cu ocupanta locului V, Phoenix Galaţi, având avantajul unui meci în plus la Braşov.

În partida cu CSM Târgovişte au marcat pentru brașovence Houser 23 p, Pesovic 20, Webb 13, Higgins 9, Ardelean 8, Ghizilă 7.