Hochei: CSM Dunărea Galați conduce Corona cu 2-1 în semifinale

hocheiCampioana CSM Dunărea Galați o conduce pe ASC Corona 2010 Brașov cu scorul de 2-1. Dunărea s-a impus, joi seara, sub Tâmpa, cu scorul de 3-2 (1-1, 1-1, 0-0, 1-0), după prelungiri.

Oaspeții au deschis scorul prin Juraj Durkech (04:57), apoi Corona a punctat de două ori, prin Arpad Mihaly (05:29) și Tivadar Petres (24:15). Dunărea a restabilit egalitatea prin Robert Krajci (27:05), iar în prelungiri a dat lovitura prin Szabolcs Szocs (62:14).

În primele două partide, de la Galați, Dunărea s-a impus cu 4-3, după șuturile de departajare, iar apoi Corona a câștigat cu 6-3.

Semifinalele au loc după regula cel mai bun din cinci meciuri. Meciul patru al acestei semifinale va avea loc vineri, de la ora 18,30, tot la Brașov.

În cealaltă semifinală, Sport Club Miercurea Ciuc s-a calificat în finala Campionatului Național de hochei pe gheață, joi, după ce a trecut cu scorul general de 3-0 de CSA Steaua București.

Sport Club a învins-o pe Steaua cu 5-1 (2-1, 1-0, 2-0), joi, la Cârța, cu ”roș-albaștrii” în postura de gazde, după 6-3 și 7-3 în primele două meciuri ale seriei, disputate pe Patinoarul ”Vakar Lajos”.

Steaua a deschis rapid scorul prin Anton Butocinov (01:59), dar ciucanii au punctat de cinci ori la rând, prin Anton Berlev (09:36, 17:05), Kalvis Ozols (35:02), Kirils Tambijevs (51:10) și Aleksei Alekseev (57:40).