Baschet: Olimpia are meci pe teren propriu, dar joacă în dplasare…

Baschet: Olimpia are meci pe teren propriu, dar joacă în dplasare…

baschet olimpia csu brasovBaschetbalistele de la Olimpia CSU Brasov, vor debuta în Liga Nationala, cu un joc pe teren propriu, disputat în deplasare.

După ce sortii au decis ca echipa de sub Tâmpa sa stea in prima runda, in etapa cu numarul doi, fetele noastre vor juca pe teren propriu, dar in sala de la Cheile Grădiștei, contra Rapidului. Asta deoarece la aceasta ora, un oras de talia Brasovului nu poate asigura doua locatii pentru disputarea unui joc oficial de baschet!!

Si cum miercuri Sala Sporturilor Dumitru Popescu Colibasi este ocupata de un alt eveniment… Despre acest subiect, dar si despre jocurile de miercuri si sambata din Liga Națională de baschet feminin, s-a discutat astazi la conferinta de presa.

Dragoș Crăciun, presedintele Comisiei de sport de la Consiliul Judetean Brasov, a declarat: „Vreau sa-mi manifest supararea si frustarea ca vom juca un meci de pe teren propriu, la 50 de km de Brasov. E pacat ca un oras ca Brasovul are doar un singur teren omologat pentru baschet, iar atunci cand accesul in sala nu este posibil, sa ne cautam loc de joc la kilometrii distanta de Brasov. Noi am depus de acum doi ani de zile o cerere la primarie, prin care am solicitat achizitionarea a doua panouri rabatabile la scoala 11, care poate fi omologata pentru meciuri oficiale, dar nu am primit inca raspuns.
Este o situatie jenanta pentru noi, sper sa nu mai avem astfel de situatii! Am incercat sa devansam jocul, dar se pare ca baschetul este Cenusareasa sporturilor de echipa in Brasov! Sper ca pana la urma sa se inteleaga ca brasovenii care iubesc sportul, au nevoie si de baschet.”

Dan Calancea, antrenor Olimpia CSU Brasov: „Eu consider ca in ultimii 2-3 ani, cu pasi mici, dar siguri, ne-am apropiat de echipele de top din Romania. La juniori, anul trecut toate echipele noastre au jucat finalele. Ne dorim ca si echipa de senioare, sa fie una dintre cele mai bune din judetul nostru si consider ca prin prisma rezultatelor meritam mai multa consideratie. O fosta jucatoare a noastra a declarat pentru presa din Chicago ca s-a simtit foarte bine la Brasov, alaturi de niste oameni minunati! Nu cred ca poate fi o propaganda mai buna pentru orasul nostru!”

Biljana Pesovic, Olimpia CSU Brasov: „Trebuie sa privim jocul de miercuri, contra Rapidului, cu seriozitate. Nu trebuie in nici un caz sa ne desconsideram adversarul! Pentru noi trebuie sa fie un bun antrenament pentru jocul de sambata de la Sfantu Gheorghe. Cred in echipa si eu sunt de parere ca putem produce surpriza sambata !”

Dan Calancea, antrenor Olimpia CSU Brasov: „In nici un caz nu ne subestimam adversarul. Incercam sa ne pregatim odata cu acest joc, pentru confruntarea de sambata, de la Sfantu Gheorghe, unde cu totul si cu totul altfel vor fi datele problemei. Din ce am vazut pana acum pot sa spun ca echipa din Sfantu Gheorghe este favorita certa la titlu in acest sezon! O echipa solida pe toate pozitiile, cu un public fantastic, dar eu sunt convins ca putem da o replica cel putin la fel de buna ca cea din sezonul trecut.”

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Anunţuri mică publicitate