Zece zile de film istoric, la Râşnov, din 1 şi până în 10 august

Zece zile de film istoric, la Râşnov, din 1 şi până în 10 august

Festival Film Istoric Rasnov, Nicolae Pepene, Adrian Vestea, Mihai Dragomir (2)Peste 40 de producții de filme, 10 evenimente speciale, expoziții și un târg de carte, prelegeri și dezbateri, toate având loc în mai multe locații – Cinematograful Amza Pellea, Grădina Cetății, Biserica Evanghelică și Cetatea din Râșnov, precum și peste 40 de invitați speciali, istorici, regizori, diplomați, jurnaliști, producători sunt programate pentru cea de a VI-a ediție a Festivalului de Film Istoric de la Râșnov.

Evenimentul va avea loc în perioada 1-10 august și sunt așteptați să participe peste 12.000 de vizitatori.

Festivalul este organizat în Cetatea Râșnov și la cinematograful Amza Pellea, fiind unicul eveniment de profil din sud-estul Europei, a declarat miercuri, într-o conferință de presă, primarul orașului Râșnov, Adrian Veștea, care a precizat că festivalul a primit în anul 2012 certificarea „Eveniment Responsabil”.

„Este un eveniment cultural care a crescut continuu, de la ediția de început, anul 2009. Cred că ar trebui să-i acordăm mult mai multe zile pentru desfășurare, pentru că există foarte multe persoane, începând de la producători, critici de film, regizori care doresc să vină la acest festival. Râșnovul se identifică cu istoria cinematografiei românești, aici fiind locul în care s-au filmat o mare parte din filmele cu tematică istorică ale cinematografiei românești. Acest festival de film contribuie an de an la impunerea orașului Râșnov drept capitală a filmului istoric în România”, a precizat primarul Râșnovului, Adrian Veștea.

La rândul lui, istoricul Nicolae Pepene, care s-a implicat în organizarea festivalului încă de la prima ediție a afirmat că festivalul a ajuns la un nivel „la care nu a visat niciodată”.

„Este un lucru deosebit, un festival la care am visat atunci când am acceptat să preiau conducerea Cetății Râșnov, a ajuns la un nivel la care, sincer, nu am visat niciodată. Mă bucur că de la an la an nu numai bugetul festivalului crește, dar și partenerii care vin alături de noi. Mă bucur că a devenit o obișnuință în turismul cultural românesc să se vorbească despre Festivalul de Film Istoric de la Râșnov, începând de la criticii de film — Irina Margareta Nistor sau Tudor Caranfil, până la miniștrii culturii care au lăsat ceva în urma lor. Vorbim aici de Ion Caramitru și Toader Paleologu care au contribuit mult la recuperarea Cetății Rășnov. Stabilirea tematicii festivalului, de care personal m-am ocupat, nu a fost deloc greu pentru că anul acesta se împlinesc 100 de ani de la declanșarea Primului Război Mondial și 25 de ani de mai multă sau mai puțină democrație în România”, a subliniat Nicolae Pepene.

Cele peste 40 de producții cinematografice vor fi prezentate în cele 10 zile de festival, grupate pe trei teme importante. „Primul Război Mondial”,”Anul 1989″ și „Producții noi”.

Dintre evenimentele speciale se remarcă concertele susținute de Byron, Celelalte Cuvinte, Ioan Gyuri Pascu, Ozana Barabancea, Craig Sutton din Ucraina, Fanfara Armatei Libaneze, Ansamblul Penta Pneuma din Dresda, Cvartetul Sectio Aurea (România Olanda), Junetrip din Cluj Napoca și Foley’ Ala din București.

De asemenea, în Cetatea Râșnov, în Turnul Bathory, va fi organizate expozițiile „Corneliu Coposu, un învingător”, „Centenarul Marelui Război 1914-1918” și „Transnistria, temnița limbii române”.

Bugetul Festivalului este de 40.000 de euro, din care 10.000 de euro de la bugetul local al orașului. Accesul în toate zilele festivalului este gratuit, la toate evenimentele, în funcție de limita locurilor disponibile. Toate filmele au subtritări în limba română.

Programul Festivalului

Vineri 1 august 2014

  • 17:00 Cinematograf,Liviu Jicman şi Nicolae Pepene – sesiune introductivă
  • 17:15 Cinematograf, Ioan Aurel Pop – Spiritualitatea românească între Occidentul latin și Orientul bizantin
  • 20:00 Cetate, Festivitatea de deschidere – Concert cu trupa byron
  • 21:15 Cetate, Closer to the Moon, R: Nae Caranfil, Cu: Vera Farmiga, Mark Strong, Harry Lloyd, România 2013, 112 min.

Sâmbătă 2 august 2014

  • 09:00 Cinematograf, The white Ribbon, R: Michael Haneke, Cu: Christian Friedel, Ernst Jacobi, Leonie Benesch, Germania 2009, 138 min.
  • 11:30 Cinematograf, Georgeta Filitti – Marele Război, sfârşitul Belle Époque
  • 13:30 Cinematograf, La Grande Illusion,R: Jean Renoir, Cu: Jean Gabin, Dita Parlo, Pierre Fresnay, Franța 1937, 114 min.
  • 15:30 Cinematograf, Adrian Cioroianu şi Petre Otu – Marele Război. O generaţie pierdută
  • 17:30 Cinematograf, Last Voices of World War 1 (ep. 1-3), documentar, UK 2008
  • 18:00 Biserica evanghelică, Muzică pentru cvintet de suflători – concert cu Ansamblul Penta Pneuma (Dresda), in parteneriat cu Musica Barcensis
  • 20:00 Cetate, concert Fanfara Armatei Libaneze
  • 21:15 Cetate, Joyeux Noel, R: Christian Carion, Franța 2005, 116 min.

Duminică 3 august 2014

  • 09:00 Cinematograf, Last Voices of World War 1 (ep. 4-6), documentar, UK 2008
  • 11:00 Cinematograf, Horia Şerbănescu- Inovaţiile tehnologice ale Marelui Război
  • 12:30 Cinematograf, Premier Noël Dans les Tranchées, R: Michael Gaumnitz, Franța 2005, 52 min.
  • 13:30 Cinematograf, Hill 789: The Last Stronghold, R: Nicholas Dimăncescu, România 2010, 52 min.
  • 14:30 Cinematograf, Theodor Paleologu – Roata roșie de Aleksandr Soljenițîn
  • 16:00 Cinematograf, Balcic, mon amour, R: Luiza Barcan, România 2005, 24 min.
  • 16:30 Cinematograf, Une Promesse, R: Patrice Leconte, Franța – Belgia 2013, 98 min.
  • 18:30 Cetate, Adrian Cioroianu – Corneliu Coposu
  • 20:00 Cetate, concert Ozana Barabancea & Puiu Pascu – Cabaret La Belle Époque
  • 21:30 Cetate, The Grand Budapest Hotel, R: Wes Anderson, Cu: Ralph Fiennes, F. Murray Abraham, Mathieu Amalric, Willem Dafoe, Adrien Brody, Harvey Keitel, Jude Law, Bill Murray, Edward Norton, Léa Seydoux, Tilda Swinton; SUA 2014, 100 min.

Luni 4 august 2014

  • 10:00 Cinematograf, Forty-Four, R: Palo Bielik, Cehoslovacia 1957, 105 min.
  • 12:00 Cinematograf, War Horse, R: Steven Spielberg, SUA 2011, 146 min.
  • 14:30 Cinematograf, La France, R: Serge Bozon, Cu: Sylvie Testud, Pascal Greggory, Guillaume Verdier, Franța  2007, 102 min.
  • 16:30 Cinematograf, Francezii şi românii în Marele Război, R: Marcela Feraru, documentar, România, 52 min.
  • 17:30 Cinematograf, Laurenţiu Damian – Faptele istorice, de la idee la film documentar
  • 19:00 Cinematograf, Valentina Miu Europa Creativă, oportunităţi pentru industria creativă din România
  • 20:00 Cinematograf, Culoriele, R: Viorica Meşină, R. Moldova 2013, 60 min.
  • 21:10 Cetate, Die Männer der Emden, R: Berengar Pfahl, Cu: Sibel Kekilli, Ken Duken, Felicitas Woll, Germania 2012, 150 min.

Marţi 5 august 2014

  • 09:00 Cinematograf, Bogdan Hrib – Fotografie și război
  • 10:00 Cinematograf, Declassified Tiananmen Square, documentar, SUA, 50 min.
  • 11:00 Cinematograf, Sergiu Celac, Alexandru Grumaz, Mihai Croitor – Evenimentele din Piaţa Tiananmen: origini şi evoluţii
  • 13:00 Cinematograf, Frontline: The Tank Man, R: Antony Thomas, documentar, SUA 2006, 60 min.
  • 14:30 Cinematograf, În spatele cortinei, R: Bogdan Mustață, documentar, România 2013, 52 min (discuție cu regizorul la final)
  • 16:00 Cinematograf, Adio, Tovarăși! – Ep.1 Apogeul 1975-1979, R: Andrei Nekrasov, documentar, Germania – Franța – Finlanda 2012, 52 min.
  • 17:00 Cinematograf, 7 zile la București, R: Marcela Feraru, documentar, România 2009, 52 minute (discuție cu regizorul la final)
  • 18:30 Cinematograf, Virgiliu Mărgineanu–Situația actuală a cinematografiei basarabene
  • 19:30 Cinematograf, Capcana, R: Leontina Vatamanu, doc., R. Moldova 2009, 39 min.
  • 21:00 Cetate, Satul din oglindă, R: Leontina Vatamanu, doc., R. Moldova 1998, 23 min.
  • 21:30 Cetate, Nuntă în Basarabia, R: Nap Toader, Cu: Vlad Logigan, Victoria Bobu, Igor Chistol, Constantin Florescu, Igor Caras-Romanov, R. Moldova 2010, 92 min.

Miercuri 6 august 2014

  • 09:00 Cinematograf, Adio, Tovarăși! – Ep.2 Amenințări 1980-1984, documentar, Germania – Franța – Finlanda 2012, 52 min.
  • 10:00 Cinematograf, Vasile Dâncu – Nostalgia comunismului
  • 12:00 Cinematograf, Good-bye Lenin, R: Wolfgang Becker, Cu: Daniel Brühl, Katrin Saß, Chulpan Khamatova, Germania 2003, 121 min.
  • 14:00 Cinematograf, Adio, Tovarăși! – Ep.3 Speranță 1985-1987, documentar, Germania – Franța – Finlanda 2012, 52 min.
  • 15:00 Cinematograf, Valea Plângerii, documentar, R: Mihai Andrei Leaha, Andrei Crișan, Iulia Hossu, România 2013, 52 min. (discuție cu regizorii la final)
  • 16:30 Cinematograf, Ion Caramitru – Rezistența prin cultură
  • 18:00 Cinematograf, Te iubesc, Ion şi Doina, R: Leontina Vatamanu, documentar, R. Moldova 2014, 100 min.
  • 20:00 Cinematograf, Crasna – un loc pe pământ, R: Violeta Gorgos, documentar, R. Moldova 2006, 38 min.
  • 21:10 Cetate, Saving Mr. Banks, R: John Lee Hancock, Cu: Emma Thompson, Tom Hanks, SUA – Marea Britanie – Australia 2013, 125 min.

Joi 7 august 2014

  • 09:00 Cinematograf, The Rise and Fall of the Berlin Wall, documentar, SUA, 94 min.
  • 10:30 Cinematograf, Sever Voinescu – Ronald Reagan, omul potrivit la locul potrivit, la timpul potrivit
  • 12:00 Cinematograf, Rwanda, la surface de reparation, R: Marie Thomas Penette,documentar, Franța 2014, 86 min. (discuție cu regizorul la final)
  • 14:00 Cinematograf, Adio, Tovarăși! – Ep.4 Trezirea 1988, documentar, Germania – Franța – Finlanda 2012, 52 min.
  • 15:00 Cinematograf, Adieu camarades / Adio, Tovarăși! – Ep.5 Revoluție 1989, documentar, Germania – Franța – Finlanda 2012, 52 min.
  • 16:00 Cinematograf, Iulian Fota, Sorin Ducaru, Dan Dungaciu – Sfârşitul vacanţei. Către o nouă ordine internaţională?
  • 18:00 Cinematograf, SĂRMAna de pe Prut, documentar, R. Moldova 2011, 49 min.
  • 19:00 Cinematograf, La limita de jos a cerului, R: Igor Cobileanski, Cu: Igor Babiac, Ela Ionescu, Sergiu Voloc, R. Moldova 2013, 80 min.
  • 20:30 Cetate, Octavian Bâlea – Transnistria, temnița limbii române
  • 21:30 Cetate, experiment de (re)construire a coloanei sonore a filmului Tabu (SUA, 1931, R: Friedrich Wilhelm Murnau) realizat de Foley’Ala (Bucureşti)

Vineri 8 august 2014

  • 09:00 Cinematograf, Barbara, R: Christian Petzold, Cu: Nina Hoss, Ronald Zehrfeld, Rainer Bock, Germania 2012, 105 min.
  • 11:00 Cinematograf, Radu Filipescu – Disidența, opoziție, revoluție?
  • 12:30 Cinematograf, U-MOR, R: Mihai Pîrcălabu, documentar, România 2014, (discuție cu regizorul la final)
  • 14:00 Cinematograf, Ioan Gyuri Pascu – Rezistența prin umor in spatele Cortinei
  • 15:30 Cinematograf, Piepturi goale și buzunare pline, R: Cornel Mihalache, documentar, România 2011, 51 min. (discuție cu regizorul la final)
  • 17:00 Cinematograf, Bogdan Olteanu și Ionuţ Dumitru – Falimentul economic al socialismului
  • 18:30 Cinematograf, Adio, Tovarăși! – Ep.6 Disoluția 1990-1991!, documentar, Germania – Franța – Finlanda 2012, 52 min.
  • 20:00 Cetate, Concert Ioan Gyuri Pascu & The Blue Workers, (Ȋn)Cântare pentru clasa muncitoare
  • 21:15 Cetate, Medalion Los Angeles 1984, invitati speciali
  • 22:00 Cetate, Cyril și Methodius, R: Petr Nikolaev, Cu: Roman Zach, Ondřej Novák, Josef Abrhám, Marian Roden, Milan Bahul, Cehia 2013, 105 min.

Sâmbătă 9 august 2014

  • 09:00 Cinematograf, Război pe calea undelor, R: Alexandru Solomon, documentar, România 2007, 108 min.
  • 11:00 Cinematograf, Liviu Tofan – Radio Europa Liberă, factor esențial al prăbuşirii comunismului
  • 12:30 Cinematograf, The Medal, R: Martin Hollý, Cu: Vlado Müller, Josef Bláha, Ilja Prachar, Cehoslovacia 1980, 84 min.
  • 14:00 Cinematograf, Jan Gabor şi Jiří Šitler – Experimentul Cehoslovacia
  • 15:30 Cinematograf, Central Europe Goes to Freedom, R: Mirosław Jasiński, documentar, Polonia 2013, 52 min.
  • 16:00 Cinematograf, Jan Rydel – Solidarność
  • 18:00 Biserica Evanghelică, Din manuscrise transilvane –concert cu Cvartetul Sectio Aurea (România-Olanda)
  • 19:30 Cetate, concert extraordinar cu trupa Celelalte Cuvinte
  • 21:15 Cetate, Walesa: Man of Hope, R: Andrzej Wajda, Cu: Robert Wieckiewicz, Agnieszka Grochowska, Iwona Bielska, Polonia 2013, 127 min.

Duminică 10 august 2014

  • 9:30 Cinematograf, Lawrence al Arabiei, R: David Lean, Cu: Peter O’Toole, Alec Guinness, Anthony Quinn, Omar Sharif, SUA 1962, 216 min.
  • 13:30 Cinematograf, Patrimoniul Roşiei Montane, documentar, România, 23 min.
  • 14:00 Cinematograf, Ştefan Bâlici – Roşia Montană, un caz de restaurare participativă
  • 15:30 Cinematograf, Rosia Montană, documentar, 52 min.
  • 16:30 Cinematograf, Roxana Pencea şi Tudor Brădăţan – Solidaritate pentru comunitate
  • 18:00 Cinematograf, Geamăna Tripping – Eveniment multimedia, proiecţie de fotografii şi improvizaţie live cu Formaţia Junetrip (Cluj)
  • 20:00 Cetate, Shoot The Moon, concert The Flamenco Thief (Marea Britanie)
  • 21:15 Cetate, The Book Thief, R: Brian Percival, Cu: Sophie Nélisse, Geoffrey Rush, Emily Watson, SUA – Germania 2013, 131 min.

Accesul la toate evenimentele Festivalului este gratuit in limita locurilor disponibile.

Programul poate suferi mici modificari pana la data inceperii Festivalului; va rugam sa consultati pagina web sau programele afisate la cinematograf.

În caz de ploaie, evenimentele programate a se desfăşura în grădina cetăţii vor avea loc în cinematograf.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Anunţuri mică publicitate